Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Prezes Wód Polskich: duże prawdopodobieństwo na ponowny zrzut całości ścieków do Wisły

Mamy duże prawdopodobieństwo na ponowny zrzut całości ścieków do Wisły – poinformował w piątek Prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Przekazał, że miasto ma umowę z wojskiem na utrzymanie mostu pontonowego do listopada, ale już teraz zwraca się o przedłużenie tego terminu.

„Czajka.Trwa wyścig z czasem. Dokonano już ponad 30% przewiertu. Teoretycznie miasto ma umowę z wojskiem na utrzymanie mostu pontonowego do 30.11. Już teraz zwracają się o przedłużenie tego terminu. Czyli mamy duże prawdopodobieństwo na ponowny zrzut całości ścieków do Wisły” – napisał w piątek na Twitterze Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Jak informowało MPWiK na swojej oficjalnej stronie internetowej na początku listopada w szybie startowym przy ul. Świderskiej uruchomiono maszynę, która wykona przewiert pod Wisłą i umieści pod dnem rzeki nowy kolektor do przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

MPWiK wyjaśniło, że nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej, tzw. direct pipe. Polega ona na jednoczesnym drążeniu i wciskaniu w grunt stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m połączonego za pomocą specjalnej głowicy z tarczą wiercącą. Podziemny odcinek rurociągu będzie miał długość ok. 800 m.

Tarcza drążąca wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa.

Spółka zapewniała, że roboty związane z przewiertem są prowadzone w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i powinny się zakończyć na przełomie listopada i grudnia 2020 roku.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni „Czajka” doszło 29 sierpnia. Do czasu uruchomienia awaryjnego rurociągu, tj. 25 września, MPWiK zrzucało ścieki do rzeki.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Podczas obu tych awarii do Wisły zrzucano ścieki.

Źródło: PAP Fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Kanał żeglugowy przez Mierzeję okiem wykonawców

Autor

Edukacja – Kierunek Woda !

Autor

Rusza projektowanie morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie