Polska Morska
Aktualności Porty

Terminal głębokowodny w Świnoujściu. Lokalizacja siłą tego projektu!

To idealne miejsce na tego typu biznes. Świnoujście to bliskość Cieśnin Duńskich, zaplecze południowo-zachodniej Polski, korytarz Bałtyk-Adriatyk. Słowacja, Czechy, Austria mogą transportować ładunki przez Polskę, nawet Węgry i państwa znad morza Adriatyckiego – podkreśla Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście. Zarząd portów ogłosił postępowanie mające wyłonić wykonawcę i operatora terminala głębokowodnego w Świnoujściu. Oferty można składać do 28 stycznia 2021 r.

Prezes ZMPSiŚ podkreśla, że lokalizacja jest ogromną siłą tego projektu. Oprócz wymienionych atutów geograficznychdodaje jeszcze znaczenie zaplecza niemieckiego. Z regionu Berlina najbliżej jest do zespołu portów Szczecin-Świnoujście. Nie bez znaczenia jest modernizowana śluza w Niederfinow na kanale prowadzącym do Berlina, otwierająca drogę na niemieckie szlaki wodne, umożliwiająca ruch barek na linii Berlin-Szczecin.

Połączenie kolejowe, drogowe, wodne

Kolejne atuty to połączenia kolejowe i drogowe. Trwają ogromne inwestycje kolejowe w portach, których wartość to blisko 1,5 mld złotych. Remontowany jest szlak kolejowy CE59, czyli tzw. „Nadodrzanka”, a ekspresowa „trójka” (S3), niebawem w całości połączy porty drogami ekspresowymi z południem Polski i Europą Środkową. Te wszystkie inwestycje będą zakończone przed planowanym uruchomieniem głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu.

Nie zapominajmy również o Odrzańskiej Drodze Wodnej – prace związane z przywróceniem żeglugi tego szlaku prowadzone są przez biuro, które znajduje się w strukturze portu.

Z kolei inwestycją, która zmieni obraz portów otwierając port Szczecin na duże statki typu handymax, o nośności powyżej 40 tys. ton jest modernizacja toru wodnego Świnoujscie-Szczecin. To inwestycja Urzędu Morskiego w Szczecinie o wartości ok. 1,4 mld zł. Obejmuje pogłębienie toru do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych w postaci dwóch sztucznych wysp.

Biznes szanuje pieniądze!

Bliskość Czech, Słowacji, wspomnianych Niemiec wschodnich, Berlina i całej Brandenburgii oznacza, iż porty Świnoujście i Szczecin zapewnią najtańsze dostawy morskie dla tych obszarów, stanowiąc też tranzytową bramę dla zaplecza.

Pamiętajmy też, że statki wchodzące na Bałtyk przez Cieśniny Duńskie, wybierając Świnoujście zamiast portów w Gdańsku czy Gdyni skracają czas podróży morskiej o 11 godzin tylko w jedną stronę, w obie strony zyskują praktycznie dobę. Licząc różnice kosztów przejścia dużego statku, armatorzy w przypadku zawinięcia do Świnoujścia zyskują 120-150 tys. dolarów na każdej podróży. Przemnóżmy to przez liczbę transportów w ciągu roku… I dodajmy jeszcze efekt ekonomiczny terminala głębokowodnego – pozwalającego obsługiwać największe jednostki wpływające Cieśninami Duńskimi na Bałtyk. To są bardzo mocne argumenty dla inwestorów, którzy szczególnie szanują pieniądze, a ryzyka inwestycji ograniczają do minimum.

Oferty można składać do 28 stycznia 2021 roku

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy i późniejszego operatora głębokowodnego terminala kontenerowego. Zainteresowani swoje oferty mogą składać 28 stycznia 2021 r.

 ZMPSiŚ, stworzył ogólne ramy głębokowodnego terminala, który docelowo ma osiągnąć zdolność przeładunkową min. 2 mln TEU. Zarząd Portów oczekuje od zainteresowanych przedstawienia koncepcji terminala. Wybrany podmiot zrealizuje projekt zagospodarowując część Zatoki i nieruchomości zgodnie z tą ogólną koncepcją. Zwycięzca postępowania będzie musiał do minimum ograniczyć wpływ na otoczenie i środowisko, zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji terminala. Green terminal jest wpisany w misję tego przedsięwzięcia.

Dokumenty do pobrania:

http://www.port.szczecin.pl/pl/oferta/glebokowodny-terminal-kontenerowy/procedura/

Zobacz podobne

Minister Gróbarczyk: odnowa floty konieczna dla umacniania i budowania silnych urzędów morskich

Autor

Prof. dr hab. Dariusz Zarzecki: Port zewnętrzny w Świnoujściu motorem rozwoju zachodniopomorskiej gospodarki morskiej

Autor

Na co trzeciej plaży zużyte maseczki i środki ochrony osobistej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie