Polski Portal Morski
Aktualności Inne Technologie

System nawigacyjny Navdec na ORP „Wodnik”

ORP „Wodnik” jest pierwszym okrętem Marynarki Wojennej RP, na którym zainstalowano nawigacyjny system wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu.

System Navdec opracowany w Akademii Morskiej w Szczecinie w zespole prof. Zbigniewa Pietrzykowskiego miał swoją premierę rynkową w 2017 r., kiedy został zakupiony przez Polską Żeglugę Bałtycką – podały we wtorek służby prasowe Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wybór ORP „Wodnik” w celu instalacji systemu Navdec wynika z charakteru zadań realizowanych przez okręt – wynika z informacji Akademii. Na jednostce prowadzone są szkolenia praktyczne kadr dla Marynarki Wojennej RP, realizacja praktyk nawigacyjnych, astronawigacyjnych, technicznych związanych z wykorzystaniem uzbrojenia i wyposażenia okrętu, a różnorodność akwenów, na których są realizowane daje doskonałą możliwość sprawdzenia zalet systemu oraz jego wykorzystanie w procesie szkolenia podchorążych – podkreśla Akademia.

Współpraca z firmą THESTA pozwoliła na włączenie Navdec w system zintegrowanego mostka „Wodnika”. Jak podaje Akademia, to duży sukces spółki pracowników Akademii Morskiej, kierowanej przez kapitana Piotra Wołejszę, który jest pracownikiem Katedry Informatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

System wspomagania decyzji nawigacyjnych Navdec jest pierwszym narzędziem nawigacyjnym na świecie, które pełni funkcje informacyjne, a także typowe dla systemów wspomagania decyzji – wynika z informacji uczelni. Jego innowacyjne funkcje, znacznie zwiększające możliwości urządzeń zwykle zainstalowanych na statkach, mają obecnie zgłoszenia patentowe zarówno w kraju jak i za granicą.

Navdec uzupełnia wyposażenie nawigacyjne statku. Jest to system czasu rzeczywistego obsługiwany przez nawigatora. System obserwuje swój statek i otoczenie oraz rejestruje informacje o aktualnej sytuacji nawigacyjnej. Na tej podstawie system identyfikuje i ocenia sytuację nawigacyjną i opracowuje rozwiązania zapewniające bezpieczną nawigację. 

Źródło: PAP Fot. 3 FO

Zobacz podobne

W Warszawie uhonorowano kpt. żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego

Autor

Szczerski: mamy z USA wspólne stanowisko ws. bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej

Autor

Rzecznik Kremla: sankcje wobec Nord Stream 2 to element wojny hybrydowej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie