Polska Morska
Aktualności Ministerstwo

Kluczowe projekty przeciwpowodziowe bliżej zakończenia

11 grudnia 2020 r. odbyło się podsumowanie cyklicznej misji Bank Światowego, podczas którego omówiono postępy w realizacji najważniejszych projektów przeciwpowodziowych w Polsce. Wziął w nim udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wypracowano wnioski wspomagające lepszą realizację przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zadań ujętych w Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW).

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich, Banku Światowego oraz partnerzy z instytucji krajowych i zagranicznych zaangażowani w realizację projektu omówili kluczowe kwestie, związane  z poprawą efektywności wdrażania poszczególnych zadań oraz ich rozliczaniem i raportowaniem. Eksperci Banku Światowego podkreślili, że Polska mimo trudności, jakie niesie pandemia, w ostatnim półroczu znacząco przyspieszyła  wdrażanie projektów, które mają duże znaczenie dla zabezpieczenia przed powodzią ponad pięciu milionów Polaków.

Doświadczenie, jakie zostało zebrane do tej pory, dzięki współpracy z Bankiem Światowym odgrywa ważną rolę w realizacji inwestycji w POPDOW. Zdajemy sobie sprawę że w momencie ukończenia projektu będzie to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Mam nadzieję, że kolejne misje będą mogły być realizowane w formule wizyt studyjnych, co jeszcze mocniej pozwoli usprawnić system monitorowania poszczególnych inwestycji – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Celem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły jest poprawa ochrony przed powodzią dla osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry i dorzecza górnej Wisły oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej do bardziej skutecznego ograniczania skutków powodzi. W wyniku realizacji projektu powstanie infrastruktura zarządzania powodziowego wraz z powiązanymi z nią środkami technicznymi w trzech wyodrębnionych obszarach Polski.

Całkowita wartość projektu szacowana jest na ok. 1,2 mld EUR, w tym dofinansowanie Banku Światowego w wysokości 460 mln EUR.
Planowana data zakończenia projektu to grudzień 2023 r.

Więcej informacji o projekcie: http://www.odrapcu.pl

Zobacz podobne

dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS: Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających w Szczecinie będzie gotowe w 2021 roku

Autor

ST3 Offshore. Na początek nowy plan funkcjonowania i gwarancja zatrudnienia.

Autor

Sejm o farmach wiatrowych i zmianach w kodeksach

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie