Polska Morska
Aktualności Bezpieczeństwo

Służba SAR już po pierwszej akcji ratowniczej w 2021 r.

Nowy Rok 2021 Służba SAR rozpoczęła akcją ratowniczą. Miała ona miejsce wczesnym popołudniem na wysokości Kuźnicy na Półwyspie Helskim od strony M. Bałtyckiego. Statek Służby SAR Bryza i Brzegowa Stacja Ratownicza we Władysławowie podjęli dwie osoby w stanie hipotermii z przewróconej łodzi wędkarskiej.

O godz. 13.48 Służba SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – MSPiR) otrzymała zgłoszenie od dyspozytora nr ratunkowego 112 o dwóch osobach – mężczyźnie i kobiecie, znajdujących się na 3-metrowej łodzi zmierzającej w głąb Morza Bałtyckiego.

Łódka ta wywróciła się w odległości ok. 500 m od brzegu, a parze udało się wejść na nią z powrotem. W trakcie całej tej nieszczęśliwej sytuacji stracili oni jednak jedyne wiosła jakie posiadali.

Przemoknięci i zmarznięci poszkodowani wezwali pomoc przy użyciu telefonu komórkowego kobiety.

Inspektorzy operacyjni MSPiR zadysponowali na ratunek Brzegową Stację Ratowniczą z Władysławowa oraz statek ratowniczy Bryza. Ratownicy morscy po dotarciu na miejsce podebrali poszkodowanych na pokład i czym prędzej wrócili z nimi do władysławowskiego portu. Na nabrzeża zostały wezwane dwa zespoły ratownictwa medycznego, które udzieliły parze niezbędnej pomocy.

W trakcie badań okazało się, że oboje poszkodowani są w głębokiej hipotermii – temp. mężczyzny wynosiła 34° C. Oboje zostali zabrani przez zespoły ratownictwa medycznego celem dalszej hospitalizacji.

Ratownicy morscy po zakończonych działaniach odnowili gotowość.

Źródło: MSPiR

Zobacz podobne

Portal SIPAM już uruchomiony dla użytkowników

Autor

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Autor

Estyjska, Brysna i Śmięcka – to propozycje nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie