Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Wody Polskie: Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie informuje, że w związku z prognozowanym ochłodzeniem oraz aktualną niską temperaturą wody możliwe jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.

W związku z powyższym RZGW Szczecin wraz z RZGW Wrocław i administracją niemiecką od dnia 13.01.2021 r. przystępuję do redukcji oznakowania nawigacyjnego na granicznym odcinku rzeki Odry (od km 542,4 ujście Nysy Łużyckiej do km 704,1 Widuchowa). Na rzece Odrze Zachodniej w związku z brakiem konieczności redukcji oznakowania nawigacyjnego, nadal będzie można uprawiać żeglugę w porze nocnej. Jednocześnie informujemy, że jednostki pływające odbywające podróż podczas tworzenia się zjawisk lodowych oraz zamknięć żeglugi powinny udać się do najbliższego portu lub innego bezpiecznego miejsca poza korytem rzeki, a jednostki przygotowane do żeglugi powinny zaniechać rejsu. Także wykonawcy robót hydrotechnicznych na wodzie w przypadku wystąpienia zalodzenia powinni zaprzestać prowadzenia prac.

Wody Polskie w Szczecinie oraz nasi partnerzy niemieccy są gotowi do działania. Od kilku dni prognozy pogody wskazują, że możliwe są regularne spadki temperatur poniżej zera, co w oczywisty sposób powoduje, że jesteśmy czujni i przygotowani do lodołamania i działania interwencyjnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Gotowość lodołamaczy do udziału w akcji lodołamania:

● od 01.12.2020 r. 7 lodołamaczy polskich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania. Strona polska poinformowała, że w rezerwie posiada dodatkowy lodołamacz, który będzie uruchomiony w razie potrzeby.
● od 01.12.2020 r. 6 lodołamaczy niemieckich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania.

Z uwagi na rozległy ujściowy odcinek Odry charakteryzujący się silnym wpływem stałej i wiatrowej cofki odmorskiej, akcja lodołamania na dolnej Odrze prowadzona jest z głównej siedziby RZGW Szczecin. Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań – dodaje dyrektor Duklanowski.

Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Zobacz podobne

PGNiG Obrót Detaliczny: wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 roku

AB

Premier: Nord Stream 2 to strategiczny błąd, potwierdzeniem naszych obaw – rosnące ceny gazu

BS

Wycieczkowiec „Balmoral” nie zawinie do Szczecina

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie