Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Grupa Orlen: energia z morskiej farmy wiatrowej trafi do krajowej sieci

Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że czysta energia wyprodukowana przez morską farmę wiatrową trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego – podał PKN Orlen.

„Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego” – przekazał w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przyznał, że koncern w ciągu najbliższych lat chce rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili „nawet milion gospodarstw domowych”. „To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań” – podkreślił Obajtek, cytowany w informacji PKN Orlen.

Jak przypomniał koncern, Grupa Orlen prowadzi prace przygotowawcze do realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW – inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. „Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku” – wyjaśnił PKN Orlen.

Jeszcze w listopadzie 2020 r. PKN Orlen ogłosił, iż rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza farmy wiatrowej, która ma powstać na Morzu Bałtyckim. Jak podano, możliwe będzie wytyczenie podziemnej trasy kablowej z morza do stacji elektroenergetycznej położonej na lądzie. W informacji o przygotowaniach do budowy farmy wiatrowej koncern informował, że pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, gdzie powstanie infrastruktura przesyłowa.

PKN Orlen wspomniał w czwartek, że jednym z filarów ogłoszonej pod koniec 2020 r. strategii Orlen2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła wytwarzania – w tym czasie, czyli do 2030 r., na ten cel, w tym także na morską energetykę wiatrową, Grupa Orlen przeznaczy 47 mld zł.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że Grupa Orlen „jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r.” – do 2030 r. koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz CO2/MWh o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej. „Będący w zaawansowanej fazie przygotowania projekt budowy morskiej farmy wiatrowej jest jedną z kluczowych inwestycji dla realizacji tych celów” – oświadczył PKN Orlen.

Źródło PAP fot Pixabay

Zobacz podobne

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” na Bulwarze Chrobrego w Szczecinie

Autor

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku: Powstanie Warszawskie na Wiśle

Autor

3. Flotylla Okrętów w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie