Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Lepsza ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza

14 stycznia 2021 r. zostały oddane do użytku cztery przepompownie wody powstałe w ramach projektu „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” w miejscowościach Szewce i Zajeziorze oraz przepompownie Koćmierzów i Nadbrzezie. Wartość tej części inwestycji to 30 mln zł. Całkowita wartość projektu, który ma się zakończyć do końca bieżącego roku, wynosi 200 mln zł.

– Oddajemy do użytku inwestycję niezwykle istotną dla Sandomierza i okolic. Wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom regionu, a nowoczesne przepompownie pomogą zabezpieczyć przed zalaniem ponad 11 tys. hektarów okolicznych terenów. Liczymy, że realnie przyczyni się to do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej Sandomierszczyzny – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Zadania przewidziane dla nowo otwartych pompowni to:

  • Pompownia Szewce – przepompowywanie wód opadowych z terenów zmeliorowanych do rzeki Koprzywianki;
  • Pompownia Zajeziorze – przepompowywanie wody z cieku płynącego od Zajeziorza do rzeki Koprzywianki;
  • Pompownia Koćmierzów – przepompowywanie wody z cieku Atramentówka do Wisły;
  • Pompownia Nadbrzezie – przepompowywanie  wody z cieku Struga A do rzeki Trześniówki.

W ramach inwestycji, polegającej na ochronie przeciwpowodziowej Sandomierza, wykonane zostaną także rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi Hutę Szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów. Powstanie również brama wodna, która będzie chronić port rzeczny przed wodami wezbraniowymi Wisły.


Zabezpieczone zostaną wały Koprzywianki oraz dolina tej rzeki przed powodzią, poprawiona zostanie ochrona przed podtopieniami oraz zmniejszone ryzyko występowania powodzi w miejscowościach Zajeziorze, Szewce i Sośniczany. Zakończenie całości projektu, które nastąpi w tym roku, w sposób kompleksowy zwiększy bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców Sandomierza i okolicznych gmin.

Projekt jest współfinansowany środków UE w ramach Funduszu Spójności, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Budżetu Państwa. Wykonawcą robót jest Melbud SA.

Źródło Ministerstwo Infrastruktury fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Iran: Znika jedno z największych słonych jezior świata

Autor

Dawcy osocza z gdyńskiej Flotylli

Autor

Premier Słowacji: Wstrzymanie Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie