Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Drugie życie „Zodiaka”

Po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v ZODIAK rozpoczął „nowe życie” jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.  Dnia 11 stycznia 2021 roku w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem Jednostce Wojskowej Nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

– Cieszę się bardzo, iż statek, który dzielnie służył naszemu Urzędowi przez 38 lat, umożliwiał administracji morskiej zapewnianie bezpieczeństwa hydrograficznego podległego nam fragmentu obszarów morskich oraz odpowiedniego oznakowania nawigacyjnego torów i kotwicowisk, nadal będzie przydatny i eksploatowany, już w inny, aczkolwiek nadal bardzo pożyteczny, sposób. Oddajemy go w bardzo dobre ręce! – powiedział kpt.ż.w. Wiesław PIOTRZKOWSKI, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Biorący udział w przekazaniu statku płk Grzegorz MIKŁUSIAK, Dowódca Jednostki Wojskowej Nr 2305, w imieniu Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. dr. inż. Sławomira DRUMOWICZA stwierdził, iż 

– Przekazanie do Sił Zbrojnych RP s/v Zodiak to nie tylko stworzenie możliwości na „drugie życie” statku, ale także wzbogacenie infrastruktury szkoleniowej Wojsk Specjalnych, a co się z tym wiąże podniesienie doświadczenia i kompetencji służących w nich żołnierzy. W dalszym ciągu statek będzie służył do zapewnienia bezpieczeństwa, w innym charakterze. Zgodnie z zamierzeniem, będzie on wykorzystywany do szkolenia w zakresie fizycznego zwalczania terroryzmu. Zaangażowanie  statku w szkolenie, realnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa obywateli RP. Dzisiejsza uroczystość stanowi także owoc wieloletniej współpracy i niewątpliwie może być stawiana za przykład ekonomicznego zarządzania infrastrukturą w ramach dysponowania własnością podmiotów Skarbu Państwa.

Statek hydrograficzny s/v ZODIAK został zbudowany w 1982 roku w ówczesnej Stoczni Północnej (dziś Remontowa Shipbuilding SA). Matką Chrzestną, z którą załoga przez cały okres utrzymywała serdeczny kontakt  została Pani Oleńka MAJEWSKA. Parametry techniczne statku są następujące:

Pojemność (BRT)        751,46

Długość – [m]              61,33

Szerokość – [m]           10,83

Wolna burta – [m]        4,50

Wysokość max – [m]   26,20

Zanurzenie – [m]         3,27

Moc silników – [m]      2 x 706 kW

Prędkość maks. [w]      13,8

s/v ZODIAK został zastąpiony nowoczesnym statkiem wielozadaniowym ZODIAK II, włączonym do taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni w sierpniu 2020 roku. Co ciekawe, obie jednostki zostały zbudowane w tej samej stoczni i zwodowane z tej samej pochylni. ZODIAK, oprócz zadań statutowych administracji morskiej wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych, zwalczaniu zanieczyszczeń, paradach morskich, a także przyjmował na swój pokład wielu praktykantów. Teraz będzie służył Wojskom Specjalnym do celów szkoleniowych.

Źródło Urząd Morski w Gdyni 

Zobacz podobne

Umowa w ramach projektu poprawy infrastruktury w małych portach podpisana!

Autor

Największe zmiany i inwestycje w polskiej energetyce w 2020 roku

Autor

Zestaw przeciwlotniczy ocalony z nurtu Odry

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie