Polski Portal Morski
Aktualności Inne

PGNiG : cztery nowe koncesje w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wzbogaciło się o nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznał je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweski rząd. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada Grupa Kapitałowa PGNiG, wzrosła do 36.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG SA, znalazła się wśród 30 firm naftowych działających w Norwegii, którym w tym roku przyznano nowe obszary koncesyjne. Nagrodzono nimi wnioski koncesyjne najlepiej przygotowane pod względem geologicznym i technicznym. Dwie z nowo otrzymanych koncesji – PL 1123 i PL 1124 – znajdują się w pobliżu złoża Skarv na Morzu Norweskim, natomiast koncesje PL 1088 i PL 146B – w pobliżu złoża King Lear na Morzu Północnym.

– Zgodnie z naszą strategią konsekwentnie powiększamy stan naszego posiadania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chcemy, by możliwie jak najwięcej wydobywanego przez nas gazu zapełniło w przyszłości Baltic Pipe. W tej rundzie zabiegaliśmy o koncesje, których lokalizacja pozwoli nam zwiększać nasze wydobycie. Dwie z nich leżą w pobliżu złoża Skarv, które wciąż daje nam najwięcej własnego gazu, a dwie w pobliżu King Lear, które jest złożem gazowym w trakcie zagospodarowania. To ważne z kilku powodów. Przede wszystkim zakładamy, że obszary w pobliżu posiadanych już przez nas złóż mogą kryć kolejne zasoby możliwe do odkrycia i zagospodarowania. Ponadto, bliskość produkujących już złóż i działającej infrastruktury ma realny wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacji w przypadku ewentualnego nowego odkrycia – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.  

– Szacujemy, że nasz poziom produkcji gazu ziemnego z norweskich złóż może osiągnąć w tym roku ok. 0,9 mld m sześc. Dążymy do tego, by wydobywany przez nas oraz zakupiony tam gaz ziemny stanowił po 2022 roku znaczną część surowca wykorzystywanego przez polskich przedsiębiorców i odbiorców indywidualnych – dodał Prezes PGNiG.

Operatorem obu nowo pozyskanych koncesji na Morzu Północnym jest Aker BP z 77,8 proc. udziałów. PGNiG Upstream Norway w obu przypadkach pełni rolę partnera z 22,2 proc. udziałów. W przypadku koncesji PL 1123 na Morzu Norweskim spółka PGNiG Upstream Norway objęła 30 proc. udziałów, a pozostali udziałowcy to Aker BP i ConocoPhillips (operator). W koncesji PL 1124 PGNiG Upstream Norway objęła 11,9175 proc. udziałów, a pozostałymi udziałowcami są Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA. 

Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła Grupie PGNiG na zwiększenie zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z ok. 80 mln boe w 2017 roku do 208 mln boe na koniec 2020 roku. Spółka PGNiG Upstream Norway dokonała także w poprzednim roku odkrycia złoża gazu ziemnego w prospekcie Warka, którego szacowane zasoby wydobywalne mieszczą się w przedziale od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu.

W sumie PGNiG Upstream Norway wydobywa już gaz ziemny i ropę naftową z 9 złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul, Ærfugl, Kvitebjørn i Valemon. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek.

Źródło PGNiG fot. TVP Info

Koncesje PGNiG w Norwegii

Zobacz podobne

Boże Narodzenie na statkach PŻM – jak wyglądają?

Autor

Informacja w sprawie opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych

Autor

Polak w służbie Jej Królewskiej Mości

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie