Polski Portal Morski
Lodołamacz
Aktualności Stocznie

Lodołamacze ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA coraz bliżej Szczecina

W stoczni Remontowa Shipbulding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding trwają intensywne prace przy budowie dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie. To jedne z najnowocześniejszych tego typu jednostek.

Obecnie trwa wyposażanie lodołamaczy, które przeszły już m.in. inspekcje klasyfikacyjne. Potwierdzono osiągnięcie gotowości jednostek Ocelot i Tarpan do wodowania oraz prowadzenia dalszych etapów budowy związanych z jego wyposażaniem i próbami funkcjonalnymi.

Zaawansowanie prac przy budowie obu jednostek jest już bardzo duże. Obecnie trwa ich wyposażanie. Mowa zarówno o siłowniach, urządzeniach nawigacyjnych, jak i ogólnych elementach poszycia całej jednostki. Będą to najnowocześniejsze jednostki we flocie Wód Polskich i bardzo się cieszymy, że będą one używane właśnie w naszym mieście. To inwestycja potrzebna, która pozwoli na odmłodzenie floty lodołamaczy już w następnym sezonie – mówi Stefan Iwicki, koordynator polsko-niemieckiej akcji lodołamania i kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze stocznią i widzimy dynamiczny postęp prac, który pozwala na tezę, że już niebawem lodołamacze budowane dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie trafią do naszego miasta. Wodowanie nastąpi po tym, jak obie jednostki zostaną kompletnie wyposażone. Zostaną wówczas przeniesione na wodę z wykorzystaniem dźwigu pływającego. Ta technologia budowy jest powszechnie stosowana dla jednostek małych tj. do ok 40 m długości. W ten sam sposób budowana jest obecnie seria holowników dla marynarki wojennej, z których cztery jednostki weszły już do eksploatacji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych. Większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

Obie jednostki wezmą prawdopodobnie udział w akcji lodołamania 2021/2022.

Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Zobacz podobne

Zrzut ścieków do Wisły przekroczył 10 mln metrów sześciennych

Autor

Kolejny przetarg na S6 w województwie pomorskim. Budowa ekspresówki wzdłuż Bałtyku.

Autor

Razem dla służby zdrowia – Port Gdynia

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie