Polski Portal Morski
Aktualności Inne Stocznie

Zodiak II i Planeta I z nagrodą „Najlepsza jednostka wielozadaniowa” roku 2020 roku na świecie

Statki Zodiak II i Planeta I ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z nagrodą „Najlepsza jednostka wielozadaniowa” roku 2020 roku na świecie. Nagrodę przyznało wydawnictwo morskich czasopism i portali fachowych Baird Maritime.

Zodiak II i Planeta I to bliźniacze statki wielozadaniowe zbudowane w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020.

Nowe statki zastąpiły wysłużone już jednostki typu B91, szczecińską „Planetę” i gdyński „Zodiak”, wprowadzone do eksploatacji w 1982 roku. Kontrakt, na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie, realizowała największa polska prywatna stocznia – Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Podstawową funkcją tych jednostek jest funkcja lodołamacza morskiego, ale mogą one też wykonywać szereg innych prac, takich jak: obsługa oznakowania nawigacyjnego, prowadzenie prac hydrograficznych, gaszenie pożarów, ratownictwo morskie, holowanie, zwalczanie rozlewów.

Statki Zodiak II i Planeta I są wykorzystywane na obszarach podległych Urzędom Morskim w Szczecinie i Gdyni.

Źródło Remontowa Shipbuilding/ Nostrimaris

Zobacz podobne

Konferencja: „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” m.in. o morskiej energetyce wiatrowej

Autor

Zimowe praktyki na ORP Wodnik

Autor

Prezes Żeglugi Augustowskiej: statki przewiozły w tym sezonie 60 tys. osób

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie