Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ministerstwo

Andrzej Adamczyk: w połowie br. przetarg na zachodnią obwodnicę Szczecina

W połowie 2021 r. ogłosimy przetarg na zachodnią obwodnicę Szczecina – zapowiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ta wyczekiwana w stolicy Pomorza Zachodniego droga będzie od północy i zachodu omijać aglomerację szczecińską.

„W 2018 r. zapewniliśmy środki finansowe na badania geologiczne, które pozwalają na przygotowanie zachodniej obwodnicy Szczecina” – powiedział podczas wideokonferencji w Szczecinie Adamczyk. „Te prace się zakończyły. W połowie br. ogłosimy przetarg na realizację zachodniej obwodnicy Szczecina” – dodał Adamczyk.

Obwodnica to jedna z najważniejszych inwestycji w regionie – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner. „To jest ponad 50 kilometrów drogi ekspresowej. Bardzo ważna z perspektywy mieszkańców. Ta inwestycja pozwoli komfortowo wjeżdżać i wyjeżdżać z miasta” – dodał.

„Ważnym elementem inwestycji jest również tunel, który będzie najdłuższym tunelem w Polsce” – kontynuował Lendner. Jak dodał, „tunel będzie miał 5 kilometrów długości tak, aby zakłady chemiczne w Policach mogły współistnieć z zachodnią obwodnicą Szczecina”.

Zachodnia obwodnica Szczecina będzie od północy i zachodu omijać aglomerację szczecińską. Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3 i A6, poprawiając w znaczny sposób skomunikowanie Polic i całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad.

Obecnie, by dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ trzeba przejechać prawie 60 kilometrów, w tym przez centrum Szczecina. Po powstaniu obwodnicy trasa skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie. Z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym ruch pojazdów do zakładów chemicznych w Policach.

Kluczowe węzły dla skumulowania z ZOS lewobrzeżnej części Szczecina

źródło:PAP/zd:Minister Marek Gróbarczyk/ Popieramy Artura Szałabawkę

Zobacz podobne

Wody Polskie: Zimowe pogotowie przeciwpowodziowe. Aktualne informacje

Autor

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Autor

Kiedy powstaną pierwsze farmy offshore na Bałtyku?

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie