Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Kazimierz Kamieński „Huzar” na monecie NBP

Narodowy Bank Polski 18 lutego 2021 r. wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Kazimierz Kamieński „Huzar”.

Moneta przedstawiająca Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” jest dwunastym tematem w serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” emitowanej od 2017 r. Kolekcja jest poświęcona żołnierzom, którzy polegli, walcząc w polskim powojennym podziemiu niepodległościowym, antysowieckim i antykomunistycznym.

Na rewersie monety znajdują się: wizerunek Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”, Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej oraz napis: 1919–1953. Na awersie monety przedstawiono rozerwane kraty więzienne.

Srebrna moneta o nominale 10 zł została wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk i można ją nabyć w cenie 160 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kazimierz Kamieński urodził się 8 stycznia 1919 r. […] Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. w szeregach 9. Pułku Strzelców Konnych. […] Na początku 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej, został dowódcą plutonu, a od 1944 r. adiutantem Wiktora Leszko, ps. „Witold”, komendanta Obwodu Armii Krajowej Wysokie Mazowieckie. Po wejściu Armii Czerwonej na polskie ziemie Kamieński się ukrywał. W grudniu 1944 r. uciekł funkcjonariuszom MO […] W styczniu 1945 r. […] stanął na czele oddziału samoobrony Obwodu Armii Krajowej Obywatelskiej Wysokie Mazowieckie. Następnie związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. W przeciwieństwie do swoich podkomendnych nie ujawnił się podczas komunistycznej amnestii w 1947 r. Zorganizował świetnie uzbrojony i w pełni umundurowany oddział partyzancki. Od lata 1948 r. kpt. Kazimierz Kamieński „Huzar” pełnił funkcję zastępcy dowódcy 6. Brygady Wileńskiej WiN, kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”. Od czerwca 1949 r. – po śmierci „Młota” – był dowódcą. […] Patrole prowadziły akcje ekspropriacyjne i likwidacyjne wobec UB, MO i NKWD, stoczyły kilka bitew i potyczek, ale także zwalczały pospolity bandytyzm. W 1952 r. kpt. Kazimierz Kamieński nawiązał kontakt z V Komendą WiN, nie wiedząc, że jest to ubecka prowokacja […]. Po przybyciu do Warszawy na polecenie swoich „przełożonych” 23 października 1952 r. został aresztowany. Dalszy ciąg był łatwy do przewidzenia: brutalne śledztwo, kara śmierci […]. Kazimierz Kamieński został stracony 11 października 1953 r. o godz. 13.30 w więzieniu w Białymstoku. Szczątków „Huzara” do dziś nie udało się odnaleźć. Symboliczny grób kpt. Kazimierza Kamieńskiego znajduje się na cmentarzu w Poświętnem. 13 marca 1997 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku unieważnił wyrok – przybliża postać „Huzara” Tadeusz Płużański.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym  wraz z certyfikatem.


O NBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 11 marca 2021 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę 100. rocznica Konstytucji marcowej.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

Źródło NBP

Zobacz podobne

Holownik H-3 Leszko opuścił Stocznię Remontową Shipbuilding

Autor

MON: Okręty podwodne typu Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania

Autor

Nowi członkowie Zarządu Związku Armatorów Polskich

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie