Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Porty Ważne

Rozmowy ministrów ds. transportu Polski i Słowenii

Wzmocnienie współpracy w obszarze infrastruktury i transportu między Polską i Słowenią było przedmiotem rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Marka Gróbarczyka z ministrem infrastruktury Słowenii Jernejem Vrtovecem. 

Spotkanie w Warszawie odbyło się 23 lutego 2021 r. 

– Cieszę się, że bezpośrednia współpraca w obszarze infrastruktury między naszymi krajami jest utrzymywana. Strategiczne położenie obu państw i ich portów czyni wzajemne współdziałanie obopólnie owocnym – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Ministrowie omówili stan aktualny i wyzwania w zakresie transportu lotniczego, kolejowego i morskiego (portów morskich), a także współpracę obu państw na forum UE.  

Polskie porty stanowią hub transportowy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej z możliwością transportowania towarów zarówno na kierunku Północ-Południe, jak również Wschód-Zachód. Pomimo pandemii Covid-19 w największych polskich portach morskich trwają inwestycje ukierunkowane na zwiększenie możliwości przeładunkowych, poprzez budowę i rozbudowę terminali głębokowodnych. Stale rozwijane są też połączenia kolejowe oraz drogowe do portów. 

Ministrowie wymienili informacje o bieżącej współpracy w zakresie przewozów w korytarzu TEN-T Bałtyk – Adriatyk oraz realizowanych w ramach kolejowych korytarzy towarowych. 

Omawiając skutki pandemii Covid-19 w sektorze transportu Minister Adamczyk podkreślił potrzebę dalszej koordynacji działań państw członkowskich m.in. w zakresie wsparcia z poziomu UE sektora transportu w odbudowie, jak również, konieczności utrzymania płynności ruchu towarów w UE.

Podczas spotkania ministrowie rozmawiali również o przepisach regulujących europejski międzynarodowy transport drogowy, Pakiet Mobilności I.

Działając konsekwentnie w obronie interesów podmiotów świadczących usługi w transporcie drogowym na jednolitym rynku UE Polska oraz 6 innych państw członkowskich (Litwa, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Malta i Cypr) złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na wybrane przepisy Pakietu Mobilności I. Przyjęte rozwiązania są nie tylko szkodliwe dla europejskiego sektora transportu, gospodarki UE, ale także dla środowiska i klimatu.

W drugiej połowie 2021 r. Słowenia będzie sprawować prezydencję w Radzie UE. ​

Źródło Ministerstwo Infrastruktury fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

ORP Iskra – relacja z przebiegu praktyk pod żaglami

Autor

Bałtyk. Farmy wiatrowe kołem zamachowym gospodarki!

Autor

Prezes PGE: strategia spółki wpisuje się w ambitne cele PEP 2040

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie