Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo Inne

Wody Polskie: Zimowe pogotowie przeciwpowodziowe. Aktualne informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które miejscami powodują zagrożenie zatorowe. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią całodobowe dyżury. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.


Informacja z 24.02.2021 r. z godz. 8:20

Jazy na Stopniu Wodnym Włocławek są otwarte, przepływ wynosi 1220 m3 /s. Dziesięć lodołamaczy  już podjęło pracę, w tym dwa w okolicy jazu, cztery  w 4 rynnie, a 4 w czole. Dzisiaj lodołamacze mają dotrzeć do Płocka. Dziś na Wiśle będą widoczne wahania stanów wody, szczególnie na odcinku Włocławek – Modlin. 

Na godz. 7:00 obowiązują stany alarmowe (3): Dorzecze Odry 1, Dorzecze Wisły 2

Stany ostrzegawcze (15): Dorzecze Odry 8, Dorzecze Wisły 7. 

Wodowskaz na Bramie Płock wskazuje 332 cm (przybyło 10 cm w ciągu 12 godzin)

Na wodowskazie Kępa Polska jest 547 cm (stan alarmowy dla tego posterunku wynosi 500 cm), poziom wody rośnie (w ciągu doby przybyło 24cm).


Informacja z 23.02.2021 r. z godz. 20:00

Lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru na zbiorniku włocławskim. W środę 24 lutego lodołamacze powinny dotrzeć do Płocka. Do Mostu Im. Legionów Piłsudskiego w Płocku pozostał do pokonania odcinek 3,7 km.

Samo rozbicie zatoru to połowa sukcesu, należy jeszcze odprowadzić krę, dopiero wówczas można mówić o powodzeniu akcji lodołamania – wyjaśnia Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich do spraw Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Teraz najważniejszym zadaniem lodołamaczy jest udrożnienie rynny, która umożliwia spływanie pokruszonego lodu. Jednostki będą pracować tak, aby sukcesywnie odprowadzać krę. Akcja będzie kontynuowana ze względu na to, że pokrywa lodowa na Wiśle (powyżej Płocka) ma jeszcze kilkadziesiąt kilometrów długości. Obecnie najważniejsze jest odprowadzenie zalegającej na Wiśle pokrywy lodowej od wysokości Płocka, w kierunku Kępy Polskiej oraz Wyszogrodu i innych miejscowości w rejonie.

Lodołamanie będzie nadal prowadzone na zbiorniku włocławskim. Na Stopniu Wodnym we Włocławku jest obecnie otwartych  9 przęseł, kra spływa. Przepływ wynosi 1200 m3/s

Ze względu na spływającą krę na Wiśle lokalnie będą występować gwałtowne wahnięcia poziomu wody (spadki i wzrosty). Obecnie na wodowskazie Brama Płock poziom wody wynosi 324 cm a w ciągu ostatnich godzin ubyło 6 cm. Na wodowskazach Kępa Polska i Wyszogród utrzymują się stany alarmowe, poziom wody podniósł się o 9 cm. Na wodowskazie Wychódźc poziom wody zmniejszył się o 4 cm, a w Modlinie o 14 cm.

We wtorek 23 lutego br. na Wiśle pracowało łącznie 10 lodołamaczy Wód Polskich – osiem jednostek z Portu Włocławek, a dwie z Gdańska. Jutro akcja będzie kontynuowana.


Informacja z 23.02.2021 r. z godz. 16:00

Na Bugu pokrywa lodowa utrzymuje się na odcinku ponad 250 km. Obecnie sytuacja jest stabilna, ale zapowiadane roztopy mogą powodować gwałtowne wzrosty stanów wód. Ryzyko występuje szczególnie na odcinku mazowieckim Bugu, w rejonie Małkinii. Prezes Wód Polskich uczestniczył w odprawie z władzami samorządowymi. Poruszana była m.in. kwestia zagrożenia powodziowego oraz monitorowania wałów przeciwpowodziowych. Bożena Kordek, Wójt Gminy Małkinia podziękowała Prezesowi Przemysławowi Dacy za aktywne działania pracowników Wód Polskich w regionie. 
– Takie sytuacje jak obecna pokazują, jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo mieszkańców i rozbudowę wałów przeciwpowodziowych – powiedziała Bożena Kordek, Wójt Gminy Małkinia.


Informacja z 23.02.2021 r. z godz. 14:45

Lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru na Wiśle. Akcja jest kontynuowana – przede wszystkim będzie poszerzana rynna, aby kra łatwiej spływała. Prawdopodobnie jutro jednostki dotrą do Płocka.

Informacja z 23.02.2021 r. z godz. 11:00

W związku z sytuacją hydrologiczną i zagrożeniem powodziowym, Prezes Wód Polskich wizytuje regiony, w których Wody Polskie prowadzą intensywne działania zaradcze i monitoring. W rejonie Krasnegostawu na rzece Wieprz sytuacja obecnie stabilizuje się. Pokrywa lodowa na większej długości rzeki zanika. Zbiornik przeciwpowodziowy Nielisz posiada pełną rezerwę i  jest gotowy na przyjęcie wód roztopowych. Jednocześnie Przemysław Daca zapowiedział powstanie nowego zbiornika retencyjnego Rońsko. W tym roku zostanie opracowana koncepcja nowoczesnego zbiornika wielofunkcyjnego. Zakończenie budowy przewidywane jest w 2025 roku.

Na Bugu, na długości kilkuset kilometrów utrzymuje się pokrywa lodowa.

Informacja z 23.02.2021 r. z godz. 8:30

Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologoczną i meteorologiczną. Obecnie na Środkowej Wiśle, gdzie prowadzona jest akcja lodołamania, utrzymują się stany alarmowe w rejonie Kępy Polskiej (wodowskaz o godzinie 7.00 wskazywał 524 cm – trend bez zmian), z kolei w Wyszogrodzie wodowskaz wskazuje 614 cm, przy trendzie rosnącym. Stany wód na wodowskazach w rejonie Płocka spadają, wodowskaz Płock Brama obecnie wskazuje 328 cm (przekroczony stan alarmowy) ze spadkiem – 24 cm w ciągu 15 godzin.

Lodołamacze dziś będą kontynuuować kruszenie zatoru lodowego w gminie Nowy Duninów. Planowane jest dalsze udrażnianie rynny spływowej i w przypadku korzystnych warunków wiatrowych przepuszczanie lodu przez Stopień. Ze względu na gęstą mgłę na Zbiorniku, lodołamacze do 8.30 oczekiwały w porcie we Włocławku na poprawę warunków nawigacyjnych.

O godzinie 8.30  dziesięć lodołamaczy ruszło do akcji na Zbiorniku Wodnym Włocławek.

źródło: Wody Polskie



Zobacz podobne

Pamięci słynnego podróżnika. Na plaży w Trzebieży odsłonięto pomnik Aleksandra Doby

PL

Prezydenci Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid o Nord Stream 2, bezpieczeństwie energetycznym i militarnym

MZ

Na co trzeciej plaży zużyte maseczki i środki ochrony osobistej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie