Skip to main content

Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego.

Bezpieczeństwo morskie państwa składa się z wielu aspektów: obronności, ekonomii, energetyki, środowiska, dyplomacji, turystyki. Konieczne jest wypracowanie dokumentu, który ujmie w jedne ramy wszystkie te dziedziny, określając w obszarze polityki morskiej zagrożenia, wyzwania, interesy i szanse – przekonywał Dariusz Gwizdała z BBN podczas V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa.

Forum Ekspertów: Jerzy Czuczman - Przemysł stoczniowy: rośnie zatrudnienie, płace też wysokie.

Jerzy Czuczman - Prezes Polskiego Forum Technologii Morskich przeanalizował dla nas najnowsze dane GUS zawarte w Roczniku Statystycznym Gospodarki Morskiej 2019.

Na początku bieżącego roku szczeciński oddział Głównego Urzędu opublikował Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej 2019. Pomimo zamieszczenia w nazwie roku 2019, ujęte w roczniku dane dotyczą roku 2018. Cykl gromadzenia danych powoduje, że ich publikacja następuje z rocznym opóźnieniem w stosunku do oczekiwań.

Pierwsze promy Polferries (PŻB) już w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA.

Polski armator Polferries Polska Żegluga Bałtycka rozpoczął cykl remontowy swoich promów pasażersko-samochodowych zaplanowany na 2020 rok.

 

Jako pierwsze na remont wpłynęły do Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. MV Baltivia i MF Wawel.

Baltivia przejdzie remont z zakresu prac dokowo-konserwacyjnych, w MF Wawel natomiast przebudowane zostaną dwa kominy i pokład.

Prezes BGK: Szczegóły pierwszej inwestycji w projekcie Funduszu Trójmorza przedstawimy w połowie lutego

fot. materiały prasowe

Od powstania Funduszu Trójmorza minęło dopiero pół roku a już dysponuje kwotą ponad pół miliarda euro. Docelowo ma być to 3-5 mld euro. ciągu kilku tygodni poznamy pierwszy finansowany z funduszu projekt.

W połowie maja 2019 roku został podpisany akt założycielski Funduszu Trójmorza. Szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego tak tłumaczyła istotę powstania Funduszu:

Szczecin. XVI Spotkanie Noworoczne Gospodarki Morskiej Wojciech Sobecki ze statuetką Dziennikarza Roku 2019

W środę 22 stycznia w „Starej Rzeźni” na szczecińskiej Łasztowni spotkali się przedstawiciele branży morskiej inaugurując nowy rok. To już tradycja, która jest kultywowana od blisko 20 lat. Była okazja do kuluarowych rozmów, noworocznych toastów, życzeń. Można też było pogratulować laureatowi statuetki Dziennikarza Roku 2019 Gospodarki Morskiej Pomorza Zachodniego.

Kapitan Ireneusz Lewandowski mianowany Ambasadorem Dobrej Woli Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO.

Kapitan żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski został mianowany Ambasadorem Dobrej Woli Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO na lata 2020 – 2021.

Przypominamy, że Kapitan Lewandowski przez pierwsze pół roku dowodził Rejs Niepodległości jako Komendant Daru Młodzieży.

Ruszył nabór do służby. Praca w Morskiej Straży Granicznej czeka

Sześćdziesiąt miejsc pracy czeka na kandydatów w Morskim Oddziale Straży Granicznej.

Osoby zainteresowane  pracą w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych.

  Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:

Subscribe to AKTUALNOŚCI