Skip to main content

Decyzja lokalizacyjna dla rurociągu Baltic Pipe wydana

ZUW Szczecin

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe – czytamy z komunikatu służb prasowych wojewody.

Decyzja została wydana na rzecz Operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System.

- To ważny etap poprzedzający rozpoczęcie budowy gazociągu zapewniającego bezpieczne, opłacalne i stałe dostawy gazu z Norwegii do Polski – mówi wojewoda Tomasz Hinc. – Dokumenty złożone przez inwestora były kompletne, dzięki czemu możliwe było sprawne przeprowadzenie postępowania o ustalenie lokalizacji.

Decyzja obejmuje polską części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do Zespołu Zaporowego Niechorze-Pogorzelica w rejonie wyjścia gazociągu na ląd.

W zakres inwestycji wchodzą:

  • gazociąg podmorski przechodzący przez obszary morskie RP oraz pas techniczny Morza Bałtyckiego. Przekroczenie linii brzegowej zostanie zrealizowane metodą bezwykopową (mikrotuneling);
  • odcinek lądowy – gazociąg DN900 łączący gazociąg z Zespołem Zaporowym Niechorze-Pogorzelica;
  • Zespół Zaporowy Niechorze-Pogorzelica – stacja zaworowa umożliwiająca odcięcie przepływu gazu.

 

zuw

 

W maju ubiegłego roku wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o lokalizacji gazociągu Goleniów-Lwówek DN1000, a w czerwcu 2019 o lokalizacji gazociągu węzeł Płoty-tłocznia Goleniów oraz gazociągu od terminala Konarzewo do węzła Płoty.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.

Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Jednocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.

Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.