Skip to main content

Elbląski Port Morski planuje inwestycję za 20 milionów

Porty, Elbląg, Polska Morska, Gospodarka Morska, Mierzeja Wiślana,

Nawet 20 milionów złotych może kosztować obrotnica statków, która pozwoli na wpływanie na rzekę Elbląg morskich jednostek o długości stu metrów.

Port Morski takiego miejsca jeszcze nie ma, a będzie ono niezbędne po zbudowaniu drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany i do elbląskiego portu.

Mamy gotowy plan budowy obrotnicy w Porcie Morskim

– informuje dyrektor Arkadiusz Zgliński. Budowa kanału jest rządową inwestycją, a Port Morski w Elblągu jest jednostką komunalną. Musi przygotować się do działalności po skończeniu nowej drogi wodnej i stworzyć warunki do przyjęcia statków morskich. Obrotnica pozwoli jednostkom na manewry na rzece w obrębie Portu Morskiego.

Gotowe są trzy warianty obrotnicy, która będzie mieścić się u wejścia Kanału Jagiellońskiego do rzeki Elbląg. Najtańszy to koszt 8 mln złotych, najdroższy 20 mln złotych. Ta ostatnia koncepcja jest rekomendowana przez specjalistów, także z Urzędu Morskiego w Gdyni. Inwestycja może być sfinansowana z tworzonego specjalnie na takie cele Funduszu Morskiego dla małych portów, który – jak informuje Minister Gospodarki Morskiej – ma być wkrótce wyodrębniony z budżetu państwa.

 

źródło: https://ro.com.pl/obrotnica-statkow-za-20-milionow-zlotych-elblaski-port-morski-planuje-inwestycje/01488832

Fot. Arkadiusz Zgliński