Skip to main content

Estońska firma ESC Global Security rozminuje tor Szczecin-Świnoujście

www.baltictimes.com

Estońska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim ESC Global Security wygrała  przetarg o wartości 4 milionów euro na oczyszczanie około 100 hektarów dna morskiego na trasie między portami Świnoujście i Szczecin.

Podczas dziesięciomiesięcznego okresu wykonywania prac w ramach projektu nurkowie ESC sprawdzą i oczyszczą  prawie pięciokilometrowy odcinek toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

Większość znalezionych oraz  napotkanych do dziś obiektów pochodzi z czasów II wojny światowej, a ich liczba jest wciąż dość duża.

Na 100-hektarowym obszarze, który będzie sprawdzony, zidentyfikowano około 9000 kontaktów ferromagnetycznych.

Będziemy musieli sprawdzać każdego z nich jeden po drugim, aby ustalić, czy mamy do czynienia z kopalnią, po czym wydobędą miny z dołu i umieszczą je w magazynie – wyjaśnia  prezes firmy Jaanus  Rahumägi.

W przedsięwzięciu udział weźmie polska firma nurkowa Geofusion, która  będzie działać jako podwykonawca.

W projekcie skorzystają z usług 20 byłych nurków zajmujących się usuwaniem min, 15 ekspertów i 5 statków do usuwania min. W ramach projektu ESC będzie współpracować z polską marynarką wojenną.

W trakcie realizacji na torze wodnym Świnoujście-Szczecin jest także projekt modernizacji polegający na pogłębieniu i rozbudowie 62-kilometrowej trasy morskiej.    

źródło:www.baltictimes.com