Skip to main content

Koncert z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem w Polskim Radiu

Zaślubiny Polski z morzem, 10.02.1920. Zbiory NAC online.

Z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem Kancelaria Prezydenta RP, Biuro Programu „Niepodległa”oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wysłuchania wyjątkowego, uroczystego koncertu, który odbędzie się w poniedziałek w Wejherowie!

Transmisja na antenie radiowej Trójki rozpocznie się o godzinie 19.00, a retransmisja godzinę później na antenie radiowej Jedynki. 

Zaślubiny Polski z morzem

„Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim” – te słowa wypowiedział sto lat temu generał Józef Haller w czasie symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem. Odtąd Polska znów stała się państwem nadbałtyckim. Dla podkreślenia nierozerwalnego związku kraju z Morzem Bałtyckim, jedności polskiego lądu i wody, Haller wrzucił w morską toń pierścień, a bliźniaczą obrączkę do końca życia nosił na palcu. 

Bałtyk stał się polskim oknem na świat. Dostęp do morza przyczynił się do rozwoju gospodarczego kraju oraz ugruntował pozycję odbudowującego się państwa na arenie międzynarodowej. Dziś nie wyobrażamy sobie Polski w innym kształcie – Morze Bałtyckie, jego plaże, muszle, wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, polska flota, rybackie kutry, historyczna Gdynia, jej nowoczesne porty czy najdłuższe w Europie molo i letnie festiwale artystyczne w nadmorskich miejscowościach, na stałe wpisały się w krajobraz i charakter odrodzonej Rzeczypospolitej. 

Sto lat wspólnej historii Polski i odzyskanego Morza Bałtyckiego przywołane zostanie podczas dzisiejszego koncertu. Utwory o tematyce morskiej zaprezentują: Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, Kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne. Wykonawcom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Kierownictwo muzyczne widowiska objął Miłosz Wośko. Scenariusz i reżyseria: Piotr Metz. Koncert odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskim Centrum Kultury.

Organizatorami koncertu są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Programu „Niepodległa”, sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Partnerami wydarzenia są Miasto Wejherowo oraz Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury. Serdeczne podziękowania składamy też Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za pomoc w zgłębianiu tajników kultury i języka kaszubskiego. 

 

Źródło: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/koncert-z-okazji-setnej-rocznicy-zaslubin-polski-z-morzem-w-polskim-radiu/?fbclid=IwAR3claLBa7PfrUI2QANEDhNcCPaE2-clfvdB_Pltt0xEDz4VU4BQC4S01Gg