Skip to main content

Miliardowe inwestycje na Pomorzu Zachodnim

Port Szczecin

Terminal kontenerowy w Świnoujściu, rozbudowa terminalu gazu LNG, budowa bloków gazowo-parowych w Gryfinie oraz nowy policki zakład produkcji propylenu i polipropylenu - o największych inwestycjach w regionie rozmawiali eksperci "Radia Szczecin na Wieczór".

To druga tak ważna inwestycja w Elektrowni Dolna Odra: jest warta prawie 4 mld zł - powiedział Rafał Mucha, wiceprezes ds. finansowych spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

- 10 kwietnia 1974 roku o godzinie 6.12 zsynchronizowany został pierwszy blok, natomiast w tej chwili mówimy o transformacji energetycznej, której przykładem jest elektrownia Dolna Odra, bo zaczynamy budowę bloków gazowo-parowych - zaznaczył Rafał Mucha.

W sprawie naszej inwestycji w Policach podpisaliśmy oficjalnie kontrakt 11 maja ubiegłego roku - przypomniał Władysław Madej, wiceprezes zarządu Polyolefins spółki Grupy Azoty. Inwestycja pochłonie 6,5 mld zł.

- 7 stycznia 2020 roku przekazaliśmy pierwszy teren budowy w porcie, gdzie mają powstać wielkie zbiorniki do magazynowania propanu i etylenu. Będzie to surowiec gromadzony do dalszego przerobu dla nas. W międzyczasie wykonujemy szereg różnych czynności: przygotowanie planów budowy, placu budowy - wyliczał Władysław Madej.

Terminal kontenerowy to sztandarowa inwestycja za 3,5 mld zł.

- W tej chwili możemy mówić, że inwestycja jest na etapie przygotowania; została wykonana koncepcja uzupełniona o analizy nawigacyjne, badania geologiczne, analizy falowania i zlecamy wykonanie raportu oddziaływania na środowisko - dodał Marek Trojnar z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Wartość wszystkich inwestycji to blisko 15 mld zł.

 

źródło: http://radioszczecin.pl/1,400811,rsnw-miliardowe-inwestycje-na-pomorzu-zachodnim