Skip to main content

Miliony złotych za plaże w Mielnie. Oferty już otwarte.

mielno shutterstock

(zdjęcie: shutterstock)

Najdroższa oferta opiewa na kwotę ponad 56 milionów złotych, a najtańsza na kwotę prawie 40 milionów złotych. Za takie pieniądze firmy z Warszawy, Gdańska, a także jedna z Ustronia Morskiego, chcą poszerzać plaże i wzmacniać brzeg w Mielnie.

Ten przetarg miał być rozstrzygnięty już rok temu. Nadal nie jest, ale przynajmniej wreszcie poznaliśmy firmy, które w ogóle chcą podjąć się tego zadania. A nie jest to łatwe. Będzie za to potwornie drogie i czasochłonne.

Lada chwila powinniśmy już wreszcie poznać wykonawcę tych gigantycznych prac, planowanych w Mielnie na odcinku od hotelu Meduza aż do ośrodka wypoczynkowego Eden w Unieściu.

Chodzi o prace, które chce zlecić Urząd Morski w Słupsku. Plan był taki, że roboty miały być przeprowadzone już w zeszłym roku. Ale sporo protestów do poprzednich rozstrzygnięć spowodowało, że dopiero teraz zostały otwarte oferty. To oznacza wprawdzie, że przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, ale jest już niemal pewne, że lada dzień poznamy wreszcie firmę, która te zaplanowane prace wykona. A te są naprawdę spore.

Przypomnijmy, plan Urzędu Morskiego zakłada remont 36 ostróg i kilku opasek brzegowych na wysokości Mielna, na odcinku ponad trzech kilometrów od hotelu Meduza do ośrodka Eden, a także poszerzenie plaż w wielu miejscach na tym samym odcinku. Ma to potrwać nawet dwa lata. Ten projekt - dodajmy - otrzymał solidne unijne dofinansowanie: 85 procent potrzebnej kwoty. A ta kwota, jak się teraz dowiadujemy, wynosi od 40 do 56 milionów złotych.

Najdroższą ofertę przedstawiła firma Warbud z Warszawy. Ich cena brutto wynosi wspomniane 56,05 miliona złotych. Druga z ofert należy do lokalnej firmy Hydrobud Adam Dzik z Ustronia Morskiego. Ustronianie zaproponowali cenę 40,8 miliona złotych za wykonanie nowych opasek, poszerzenie plaż i wymianę poniemieckich, drewnianych ostróg brzegowych, czyli popularnych falochronów. Najtańszą ofertę przedstawiła Korporacja Budowlana Doraco, czyli konsorcjum dwóch firm, na czele z Przedsiębiorstwem Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska. Oni chcą za wszystko 39,9 miliona złotych. A ponieważ cena odgrywa najważniejszą rolę, jest niemal pewne, że właśnie ta Korporacja Budowlana wygra przetarg. Zanim jednak wykonawca podejmie prace w terenie, należy spodziewać się jeszcze ewentualnych odwołań od rozstrzygnięć tych, którzy kontraktu nie zdobędą.

Oprócz wykonawcy Urząd Morski w Słupsku chce też wybrać nadzór inwestorski. To osoba lub firma, która - w skrócie - będzie po prostu nadzorowała prace w terenie, sprawdzała, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. W tym przypadku również wpłynęły trzy oferty, które zostały właśnie otwarte. Są to spółka Eko-Inwest ze Szczecina, która chce za usługę 3,2 miliona złotych, spóka SMCE Europe z Gdańska, która wyceniła swoją usługę na 2 miliony złotych oraz Przedsiębiorstwo Hydrotechniczne „Jak” Jarosław Kała z Gdyni i Bo Invest Biuro Inżynierskie Jarosław Bobrowski z Gdańska, które zaproponowały jedynie 848 tysięcy złotych za wykonanie usługi nadzoru inwestorskiego.

Kiedy zapadną ostateczne decyzje? Powinny być znane wkrótce. Ważą się też losy samego Urzędu Morskiego w Słupsku. Jeśli - zgodnie z planami polityków - zostanie zlikwidowany, jego obowiązki w naszej części wybrzeża przejmie Urząd Morski w Szczecinie.

Źródło: https://gk24.pl/miliony-zlotych-za-plaze-w-mielnie-oferty-juz-otwarte/ar/c1-14724736