Skip to main content

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy !

Zaślubiny Polski z morzem, 10.02.1920. Zbiory NAC online.

(fot.Zaślubiny Polski z morzem, 10.02.1920.Zbiory NAC online)

10 lutego 1920 generał Józef Haller przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Odbyły się one poprzez wrzucenie pierścienia do morza. W ten sposób Polska, po latach zaborów, odzyskała dostęp do morza. Od kilku lat na pamiątkę tamtych wydarzeń w Pucku odbywają się rocznicowe uroczystości zaślubin Polski z morzem.

10 lutego 2020 r. (poniedziałek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Pucku, Władysławowie i Wejherowie, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, które odbędą się w ramach Narodowych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

"Obchodzimy jubileusz stulecia odzyskania niepodległości wyznaczony na lata 2017-2022 ustawą przyjętą przez Sejm RP. W jego trakcie wspominamy budowę niepodległego państwa, której jednym z elementów było przyłączenie do odrodzonej Polski Pomorza" - opowiadał PAP Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

"10 lutego będzie takim szczególnym dniem, który z jednej strony jest finałem tych lokalnych uroczystości odbywających się na Pomorzu, a z drugiej setną rocznicą wielkiego wydarzenia w historii Polski - uroczystości, która miała miejsce w Pucku, gdzie gen. Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem" - powiedział Kolarski.

 

Zaznaczył także, że obchody organizowane są co roku, lecz w tym będą miały charakter państwowy z racji jubileuszu.

"Są one organizowane co roku, natomiast w tym roku, z racji jubileuszu, będą miały charakter państwowy. Pan prezydent tego dnia będzie również we Władysławowie i Wejherowie. Wszędzie spotka się z mieszkańcami, a ten dzień zostanie zakończony uroczystym koncertem w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, który jest organizowany we współpracy Kancelarii Prezydenta RP, Biura Programu Niepodległa i lokalnego samorządu. Koncert z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy będzie transmitowany przez media" - relacjonował prezydencki minister.

Jak podkreślił, organizowanie obchodów właśnie w lokalnych społecznościach pokazuje, że wielka historia jest tworzona właśnie tam.

"Te lokalne historie wpisują się w wielką historię Polski. I stąd wiele wydarzeń w ostatnich latach i w kolejnych tygodniach, odbywa się pod narodowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy ustanowionym specjalnie na czas obchodów stulecia odzyskania niepodległości. I to trzecie założenie prezydenckiej wizji obchodów, która jest teraz realizowana, czyli przekonanie, że po to wracamy do historii, by czerpać z niej inspiracje i wiedzę dla nas, żyjących dzisiaj" - zauważył.

 

Szczegóły wizyty prezydenta na Pomorzu:

Puck

10.00: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy (plac przed kościołem parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Judyckiego 4)

10.15: Złożenie wieńca pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku (róg ul. 1 maja i ul. Stary Rynek)

10.20: Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Antoniego Miotka (ul. Stary Rynek 17)

11.00: Msza Święta (kościół parafialny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Judyckiego 4)

12.45: Uroczyste przejście uczestników Mszy Świętej z kościoła do Portu Rybackiego

13.00: Uroczystości z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem (Port Rybacki)

Władysławowo

15.00: Spotkanie z mieszkańcami Władysławowa z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem (Plac przed pomnikiem gen. J. Hallera, ul. Morska 26)

15.50: Złożenie wieńca pod pomnikiem Antoniego Abrahama (róg ul. Brzozowej i al. Gwiazd Sportu)

Wejherowo

17.00: Spotkanie z mieszkańcami Wejherowa z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem (plac Jakuba Wejhera 8)

18.40: Odsłonięcie tablicy w setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem (kościół parafialny pw. Trójcy Świętej, ul. Kościuszki 2)

19.00: Udział Pary Prezydenckiej w uroczystym koncercie z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem (Filharmonia Kaszubska, ul. Jana III Sobieskiego 255)

PUCK

Główne uroczystości z okazji zaślubin Polski z morzem odbędą się tradycyjnie w Pucku. Przez całe Pomorze (na trasie z Torunia do Pucka) przejedzie specjalny pociąg wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Przed podróżą na dworcu PKP w Gdańsku odbędzie się patriotyczny festyn. Z okazji 100-lecia gdańszczanie również przekażą generałowi symboliczne pierścienie, by Haller znów powiózł je do Pucka.

 

 

Źródło: PAP/ Kancelaria Prezydenta RP