Skip to main content

Pierwsze promy Polferries (PŻB) już w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA.

M/V Baltivia / materiały Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - Polferries

Polski armator Polferries Polska Żegluga Bałtycka rozpoczął cykl remontowy swoich promów pasażersko-samochodowych zaplanowany na 2020 rok.

Jako pierwsze na remont wpłynęły do Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A. MV Baltivia i MF Wawel.

Baltivia przejdzie remont z zakresu prac dokowo-konserwacyjnych, w MF Wawel natomiast przebudowane zostaną dwa kominy i pokład.

Dla MV Baltivii jest to kolejny remont w ciągu 3 lat. Poprzedni jego remont miał miejsce na początku stycznia 2017 w Zakładzie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu. Wówczas wymieniono m.in. 12 metrów kwadratowych poszycia statku czyli blach znajdujących się na burcie jednostki. Remont promu pochłonął ok. 400 tys. złotych.

MF Wawel ostatni remont przechodził w 2014 roku w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie. W tamtym czasie przeszedł prace konserwacyjne oraz został pomalowany.

Należący do PŻB Baltivia jest to prom pasażersko-samochodowy typu ro-pax zbudowany w 1981 r. w szwedzkiej stoczni Kalmar Varv dla TT-Line. Od 2007 r. pływa w składzie floty Polferries. Na początku pływał na trasie Gdańsk-Nynashamn a od 2013 roku pływa na trasie Świnoujście-Ystad. Prom jednorazowo może pomieścić około 80 samochodów ciężarowych o długości 17 m, oraz 30 samochodów osobowych. Poza tym, dla pasażerów przeznaczonych jest 250 miejsc, w kabinach 2, 3 i 4 osobowych oraz fotelach lotniczych.

MF Wawel także jest promem typu ro-pax. Został zbudowany w 1980 w szwedzkiej stoczni Kockums Varv AB w Malmo. Pod koniec 2004 roku PŻB odkupiła go od greckiego armatora GA Ferries. W składzie floty Polferries pierwotnie pływał na trasie Świnoujście-Ystad (od 2005r) a od 2015 roku obsługuje trasę Gdańsk-Nynashamn. Prom jest w stanie pomieścić jednorazowo do 75 ciężarowych samochodów na długości 1490 m oraz blisko 480 pasażerów.

 

Obecnie w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A znajduje się, wraz z Baltivią i Wawelem, 7 statków typu ro-pax/ro-ro na których prowadzone są prace remontowe.

 

K.D.