Skip to main content

Polacy na pokładzie ogarniętego koronawirusem japońskiego wycieczkowca!

Diamond Princess/rejsy.pl

Na pokładzie japońskiego statku wycieczkowego Diamond Princess wykryto 41 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 2019-nCoV

- Wśród pasażerów znajdują się obywatele Polski. Nie stwierdzono u nich koronawirusa, nie zgłaszają też żadnych potrzeb naszym służbom konsularnym; wszyscy są pod opieką japońskich służb – poinformowało biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jednostka cumuje na redzie portu w Jokohamie i została objęta kwarantanną.

- Możemy potwierdzić, że jest trzech Polaków na tym promie – jedna osoba z załogi i dwóch turystów. Obywatele polscy nie są w grupie osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował resort dyplomacji.

- Wszystkie osoby, u których zdiagnozowano wirusa, zostały przewiezione do wyznaczonych szpitali. Planowane jest powtórne wykonanie badań diagnostycznych u wszystkich pasażerów i członków załogi statku. Wszyscy pasażerowie są cały czas pod specjalistyczną opieką służb japońskich – dodało biuro prasowe MSZ.

Wycieczkowiec Diamond Princess należący do korporacji Carnival Japan, japońskiej filii amerykańsko-brytyjskiego operatora wycieczkowców, wypłynął z Jokohamy 20 stycznia z 2666 pasażerami z ponad 50 krajów świata na pokładzie i wrócił 3 lutego.

Pierwszą osobą na statku, u której wykryto koronawirusa, jest 80-letni obywatel Chin. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym. W Hongkongu armator postanowił skierować statek do portu w Jokohamie i zorganizował badania lekarskie pasażerów oraz załogi.

W poniedziałek wieczorem, po powrocie do portu, 10 osób, u których wykryto koronawirusa, przetransportowano z wycieczkowca do szpitali w Jokohamie. W środę z taką samą diagnozą przewieziono do szpitali kolejne 10 osób.

Ponad 200 osób, które miały lub mogły mieć kontakt z Chińczykiem pozostawionym na leczenie w Hongkongu, objęto na pokładzie dodatkowymi badaniami lekarskimi. Testy wykazały obecność patogenu u 41 kolejnych osób, w związku z tym liczba zainfekowanych wzrosła do 61.

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wyniki badań u 171 innych osób dały wyniki negatywne. Pozostali pasażerowie i członkowie załogi odbędą pod opieką lekarzy dwutygodniową kwarantannę na pokładzie Diamond Princess. Pasażerowie mają zakaz opuszczania swoich kajut.

Rząd Japonii polecił marynarce wojennej zorganizowanie dostaw żywności na wycieczkowiec oraz wsparcie techniczne i materiałowe załogi.

 

Diamond Princess – informacje

Diamond Princess to pierwszy statek, który został zbudowany dla linii Princess Cruises w japońskiej stoczni. Wnętrza statku zdobią azjatyckie motywy.

Został zbudowany w 2004 roku, zmodernizowano go 10 lat później. Wycieczkowiec jest w stanie pomieścić 2670 osób w łącznie ponad 1300 kabinach. 25 z nich przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych.

Posiada 18 pokładów a jego długość to 280m. Goście przebywając ja jego pokładzie mogą korzystać z 9 różnych restauracji oraz SPA, które oferuje 9 różnych form relaksu.

Poza tym wycieczkowiec oferuje wiele atrakcji także dla najmłodszych pasażerów oraz osób chcących aktywnie spędzić czas np. grając w golfa bądź krykieta.

 

KD

Źródło: PAP/rejsy.pl