Skip to main content

Prezes BGK: Szczegóły pierwszej inwestycji w projekcie Funduszu Trójmorza przedstawimy w połowie lutego

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego - Beata Daszyńska-Muzyczka /Materiały prasowe BGK

fot. materiały prasowe

Od powstania Funduszu Trójmorza minęło dopiero pół roku a już dysponuje kwotą ponad pół miliarda euro. Docelowo ma być to 3-5 mld euro. ciągu kilku tygodni poznamy pierwszy finansowany z funduszu projekt.

W połowie maja 2019 roku został podpisany akt założycielski Funduszu Trójmorza. Szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego tak tłumaczyła istotę powstania Funduszu:

"Fundusz Trójmorza ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne w latach 2021-2027, a także środki budżetowe 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Celem Funduszu jest budowa infrastruktury transportowej, logistycznej, energetycznej i cyfrowej"

Na razie fundusz tworzą polski Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński Exim Bank, ale jak podkreśla prezes rady nadzorczej Funduszu Beata Daszyńska-Muzyczka, fundusz jest otwarty na pozostałych członków Inicjatywy Trójmorza. Na tę chwilę swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej umieściły banki rozwojowe z Czech i Estonii.

Mimo iż Fundusz jest stosunkowo młodym tworem, już pracuje nad pierwszymi projektami.

"Szczegóły pierwszej inwestycji w projekcie Funduszu Trójmorza - jego rozpoczęcie - przedstawimy w połowie lutego" – zapowiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka.

Docelowo fundusz ma tworzyć maksymalnie wiele państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza ale także inne podmioty i instytucje finansowe.

"Trwają rozmowy w sprawie uczestnictwa w Funduszu takich instytucji jak Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Bank Światowy" -  informuje Paweł Nierada, członek rady nadzorczej Funduszu Trójmorza i pierwszy wiceprezes zarządu BGK

Jednym z podstawowych założeń funduszu jest jednak przyciągnięcie kapitału prywatnego, by – na zasadach komercyjnych – finansował inwestycje ważne z punktu widzenia rozwoju państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

"Fundusz nie jest instrumentem państwowym. To wehikuł inwestycyjny. Wszystkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez fundusz będą decyzjami ekonomicznymi, opartymi o rachunek zysków i strat" – podkreśla Paweł Nierada.

Na razie polski i rumuński bank złożyły na fundusz w wysokości łącznie 500 mln euro. Szefowa BGK zapowiedziała, że do połowy tego roku kapitał wzrośnie do 1 mld euro. Docelowo ma być to 3-5 mld euro.

Fundusz Trójmorza będzie inwestował przede wszystkim w projekty infrastrukturalne – transportowe, energetyczne i cyfrowe, gdyż potrzeby regionu w tym zakresie są ogromne - wynoszą blisko 570 mld euro do 2030 roku. Komisja Europejska tym czasem przeznaczyła na ten cel jedynie 6 mld euro rocznie.

"Potrzeby regionu w tym zakresie to 570 mld euro do 2030. – A mówimy tylko o najniezbędniejszych inwestycjach by stan infrastruktury w regionie był porównywalny z Europą Zachodnią" – podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka prezes BGK. 
 
K.D.