Skip to main content

Rekordowe przeładunki w polskich portach morskich

przeładunki

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 roku wyniosły 108,3 mln ton. Po raz drugi w historii przekroczono barierę 100 mln ton. Do polskich portów trafiło też więcej kontenerów, bo aż 3,05 mln TEU, w porównaniu z 2,83 mln TEU (jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp) w roku 2018. To wzrost o 7,3 proc.

– To od kilku lat już pewna tradycja, że porty co roku biją rekordy, jeśli chodzi o ilość przeładunków. Jednak, aby utrzymać ten wzrost niezbędne są nowe inwestycje. Te najważniejsze to przede wszystkim Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu, ale także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Realizacja tych inwestycji przyśpieszy dzięki przyjętej w ubiegłym roku przez parlament specustawie w zakresie budowy portów zewnętrznych. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich – dodał minister.

Budowa Portu Centralnego w Gdańsku ma kosztować około 12 mld zł, Portu Zewnętrznego w Gdyni 4-5 mld zł, a terminalu w Świnoujściu 2-2,5 mld zł.

przeładunki
 

źródło: https://www.tvp.info/46240273/po-raz-drugi-z-rzedu-przeladunki-w-portach-powyzej-100-mln-ton