Skip to main content

Sejm: Posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nt. załagodzenia skutków połowu dorsza

sejm

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej prezentuje rozwiązania mające złagodzić skutki zakazu połowu dorsza. W Sejmie trwa w tej sprawie posiedzenie komisji.

Od 2020 roku w życie wejdzie unijny zakaz połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku. Przeciw takim rozwiązaniom protestują polscy rybacy. Dla wielu z nich oznacza to konieczność zamknięcia biznesu. Pojawiają się zapowiedzi złomowania kutrów. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zaznacza, że rekompensaty dla polskich rybaków powinny płynąć z UE.

#Sejm. Posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Trwa wysłuchanie informacji w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
Transmisja📺⤵️⤵️⤵️ https://t.co/rSAVbiIrZq pic.twitter.com/baHBQoxtuN

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 10, 2019

 

Podczas posiedzenia sejmowej komisji minister Marek Gróbarczyk przedstawia możliwe dla ministerstwa działania.

-W najbliższych dniach, bo do 16 grudnia, organizujemy posiedzenie komitetu monitorującego w obecności Komisji Europejskiej w Warszawie w obecności rybaków oraz wędkarzy z konkretnymi propozycjami przesunięcia środków unijnych na rzecz wsparcia dla rybaków i wędkarzy. Nie sposób przygotować rozwiązania, ponieważ decyzje leżą po stronie Komisji Europejskiej. My będziemy mieli gotowe te rozwiązania. Natomiast one wymagają akceptacji Komisji Europejskiej-  wskazuje minister Marek Gróbarczyk.

#Sejm. Minister Marek Gróbarczyk: Brakiem kompetencji Komisji Europejskiej jest to, że jeszcze rok temu odrzucono nasz postulat dot. obszarów i okresów ochronnych w Głębi Bornholmskiej jako ochronę reprodukcji dorsza, by rok później wprowadzić całkowity zakaz połowu dorsza. pic.twitter.com/3VBKIvoEPI

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 10, 2019

 

Jednocześnie rybacy protestują także przeciw opóźnieniom w nowelizacji ustawy o recyklingu. Bez zmiany w ustawie, trudniący się rybołówstwem rekreacyjnym, zarejestrowanym jako transport morski, nie mają prawa do rekompensat.

Zakaz połowu dorsza ma obowiązywać przez cztery lata. To pierwszy krok, który ma według UE uratować ginącą populację tej ryby. Wśród przyczyn zjawiska wymienia się m. in. zmiany klimatyczne oraz masowe rybołówstwo.

 

źródło: https://www.radiomaryja.pl/informacje/sejm-posiedzenie-komisji-gospodarki-morskiej-i-zeglugi-srodladowej-nt-zalagodzenia-skutkow-polowu-dorsza/