Skip to main content

Terminal Promowy Świnoujście w przebudowie

piotr jasina

Od czterech miesięcy trwa przebudowa terminalu promowego w Świnoujściu.

Pod koniec 2021 roku będą tu obsługiwane jednostki o długości do 270 metrów – podkreśla Marek Kowalewski, prezes Terminalu Promowego Świnoujście Sp. z o.o.

- We wrześniu na plac budowy wjechał sprzęt Budimexu, który wygrał przetarg na wykonawcę – kontynuuje  prezes Kowalewski. – To sprawdzony partner, z którym już współpracowaliśmy wcześniej i mamy dobre doświadczenia, dlatego jesteśmy spokojni o termin zakończenia prac. Obserwujemy na bieżąco, co dzieje się na placu budowy, prace posuwają się do przodu bardzo dynamicznie, jest dużo sprzętu, ludzi…

pj

Przebudowa jest istotnym elementem autostrady morskiej Świnoujście-Trelleborg a inwestorem przedsięwzięcia, którego koszt wynosi 185 mln zł, jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

- Przygotowywaliśmy się do tej inwestycji, zależało nam na tym by armatorzy w minimalny sposób odczuwali uciążliwości związane z toczącymi się robotami – podkreśla nasz rozmówca. – Udało się wspólnie z armatorami zachować rozkłady praktycznie bez zmian.

pj

W efekcie prac wykonywanych w północnej części  terminalu, obiekt zostanie dostosowany do obsługi transportu intermodalnego. Połączone będą stanowiska promowe nr 5 i 6 wraz z modernizacją i rozbudową zaplecza. Rampa przeładunkowa, która ma 14 m szerokości i 60 t nośności po przebudowie będzie miała 35 m szerokości, a nośność wzrośnie do 180 ton.

Po modernizacji przy nabrzeżu będą mogły cumować promy, statki pasażerskie do 270 m długości, największe jakie mogą wpłynąć do świnoujskiego portu -  dodaje prezes TPŚ.

Dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście terminal promowy ma bardzo duże znaczenie. Potwierdzają to wielkości przeładunkowe – ok. 6,5 mln ton (470 tys. TIR-ów i 250 tys. aut osobowych. Dodajmy do tego blisko 1,1 mln pasażerów rocznie.

pj

 Porty Świnoujście i Szczecin, to istotne węzły infrastrukturalne łączące ważne szlaki komunikacyjne Europy. Nasze porty z ważną lokalizacją doskonale wpisują się w projekt Trójmorza.

pj