Skip to main content

#ZostańWDomu Stawa "Młyny" Świnoujscie

#ZostańWDomu  Stawa "Młyny" Świnoujscie

#ZOSTAŃWDOMU Stawa "Młyny" Świnoujście

Stawa „Młyny” znajduje się na głowicy falochronu zachodniego, 280 m na zachód od osi toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Wraz ze stawą „Galeriową” tworzy tzw. nabieżnik, którego światła są niezwykle istotnym, dla statków nawigujących na torze podejściowym, elementem wyznaczającym środek toru wodnego i muszą być dla statków dobrze widzialne z dużej odległości. Stawa ma konstrukcję murowaną wysokości 10,5 metra, a ustawiona jest na cokole z kamienia ciosanego, o wysokości ok. 1 metra. Całość przykryta jest daszkiem stożkowym. Na wysokości 2/3 wielkości budowli, na osi stalowej, zawieszony jest znak rozpoznawczy w kształcie czteroramiennego wiatraka. Wewnątrz kabiny optycznej zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Światło stawy jest białe, o charakterystyce przerywanej, dziesięciosekundowe, w rytmie 2,5 s zaciemnienia + 7,5 sekundy świecenia. Wysokość światła to 11 m n.p.m., a zasięg nominalny to 17,5 mil morskich w nocy i 6 mil morskich w dzień. Jest jednym z symboli Świnoujścia. 

Polska Morska wspólnie z Polski PCS sp. z o.o. i Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA realizuje i promuje akcję #zostańwdomu !

Zachęcamy Państwa do przesyłania do nas zdjęć związanych z Polską Morską, opublikujemy je a najładniejsze nagrodzimy !
Zapraszamy do wspólnej akcji !
Zdjęcia prosimy przesyłać na adres: redakcja@polska-morska.pl z dopiską: „wyrażam zgodę na publikację zdjęć na stronie www.polska-morska.pl oraz portalach społecznościowych związanych ze stroną.
Oświadczam, iż jestem autorem zdjęć i przysługują mi wszelkie prawa autorskie”.

Żródło: UMS

Fot: Urząd Miasta Świnoujście