Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

GAZ-SYSTEM podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe

Spółka posiada komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu. W listopadzie b.r. zakończył się skomplikowany trwający kilka miesięcy etap wyboru, negocjacji i kontraktowania 40 kluczowych podmiotów, które w ramach realizacji projektu Baltic Pipe świadczą usługi z zakresu robót budowlanych, nadzoru, certyfikacji, dostaw sprzętu i materiałów. Obecnie rozpoczynają się pierwsze prace budowlane w terenie.

Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy. Obserwując dotychczasowe zaawansowanie prac, pomimo trwania pandemii, możemy powiedzieć, że harmonogram projektu nie jest zagrożony. Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 roku” – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

 W części morskiej projektu, która obejmuje budowę gazociągu podmorskiego oraz budowę wyjść tego gazociągu na wybrzeża Polski i Danii obecnie trwa organizacja placów budów. Przygotowywane są zaplecza budowlane, wygradzany i znakowany jest teren inwestycji, sprowadzany jest pierwszy sprzęt. Jeśli chodzi o dostawy inwestorskie dla części morskiej, to wyprodukowane zostało już ponad 85% wszystkich rur potrzebnych do ułożenia gazociągu na dnie Bałtyku. Spółka planuje, że budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii rozpocznie się na wiosnę 2021 roku., a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem.

 W części lądowej projektu Baltic Pipe GAZ -SYSTEM podpisał wszystkie umowy z wykonawcami tłoczni i gazociągów. Obecnie część z wybranych firm prowadzi pierwsze prace w terenie, trwa wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. W listopadzie ruszyły pierwsze dostawy rur DN 1000, z których będą montowane gazociągi lądowe. Równolegle spółka otrzymała potwierdzenie, że zamówione do tłoczni Baltic Pipe sprężarki zostały już zmontowane i obecne przeprowadzane są fabryczne testy jakości i bezpieczeństwa urządzeń. Pierwsze sprężarki zostaną wysłane do Polski w grudniu tego roku.

Źródło: Gaz-System/ fot. Baltic Pipe

Zobacz podobne

RSnW: szczecińska stocznia w 1981 roku. Napięcie, niepewność i determinacja

KM

PKN Orlen zgłosił do UOKiK zamiar przejęcia PGNiG

AB

Andrzej Adamczyk: spotkanie ministrów transportu grupy Wyszehradzkiej pozwala utrzymać dobre relacje

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie