Przejdź do treści

Nie żyje Piotr Soyka. Twórca i prezes Remontowa Holding

Remontowa

Nie żyje Piotr Soyka, prezes i twórca Remontowa Holding. Miał 76 lat. Z Grupą Remontowa związany był od 1972 roku. W 1989 roku, po wygraniu konkursu, stanął na czele Gdańskiej Stoczni Remontowa, najpierw jako dyrektor naczelny, a potem jako prezes zarządu.

Został znaleziony w niedzielę w swoim domu. Prawdopodobnie przyczyną śmierci były problemy z sercem.

Piotr Soyka z przemysłem stoczniowym związany był od początku swojej kariery zawodowej.
Po studiach, w 1972 roku, rozpoczął pracę w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Zaczynał jako mistrz, następnie został m.in. budowniczym statków i kierownikiem wydziału. Zawodowe doświadczenia zdobywał także w Portugalii, Szwecji i Angoli. W 1978 roku pracował w Szwecji jako koordynator budowy największego w Europie doku pływającego dla stoczni w Göteborgu. W 1980 roku został dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, która znajdowała się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W ciągu kilku lat doprowadził do uzdrowienia sytuacji finansowej firmy.

Całe życie związane z przemysłem stoczniowym

W 1984 roku powrócił do GSR na stanowisko dyrektora produkcji, następnie od roku 1987 przebywał w Angoli, jako kierownik polskiej grupy dydaktyków kształcących w zawodach morskich. W 1989 roku, po wygraniu konkursu, przy rekomendacji Rady Pracowniczej i związków zawodowych stanął na czele GSR, najpierw jako dyrektor naczelny, a potem jako prezes zarządu. Pozostawał nim przez 20 lat.

W 2001 roku doprowadził do prywatyzacji GSR im. J. Piłsudskiego SA i zapoczątkował budowę stoczniowej grupy kapitałowej. Stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w gospodarce morskiej. Od 2011 roku stał na jej czele jako prezes zarządu Remontowa Holding SA. Remontowa Holding to największa stoczniowa grupa kapitałowa w Polsce, lider branży przemysłowej w regionie, która skupia ponad 20 firm. Jest także jednym z największych pracodawców na Pomorzu.

Działalność stoczniowa i samorządowa

Działał także w samorządzie jako radny oraz przewodniczący Komisji Polityki Gospodarczej w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Kierował pracami Rady Sponsorów obchodów tysiąclecia Gdańska, przewodniczył Społecznemu Komitetowi Wsparcia Euro 2012. Stał na czele organizacji Forum Okrętowe i Gdański Klub Biznesu. Był także odznaczony m.in Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego.

 

 

 

 

Źródło: Trójmiasto.pl