Przejdź do treści

Amerykanie nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE oraz państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do porzucenia projektu gazociągu Nord Stream 2. Tekst został opublikowany wczoraj na portalu amerykańskiego “Newsweeka”.

Jak czytamy w dokumencie, próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego “pokazuje, że Moskwa nie jest powstrzymywana przez zachodnie działania oraz oświadczenia i odmawia zaprzestania swojego destabilizującego politycznego awanturnictwa w kraju oraz za granicą”.

Deklaracja bałtycka na rzecz offshore zostanie podpisana pod koniec września

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej – poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.

Szef resortu klimatu spotkał się w czwartek ze swoim litewskim odpowiednikiem, ministrem energii Żygimantasem Vaicziunasem. Rozmowy przeprowadzone były w ramach polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem premierów obu krajów, które odbyły się w Wilnie.

Puma przypłynęła do Gdańska !

Puma, pierwszy z nowych lodołamaczy budowanych do pracy na Dolnej Wiśle, po całodobowym rejsie, dotarł do macierzystej przystani w Gdańsku.

Wczoraj opuścił stocznię MSR Gryfia w Szczecinie i ruszył przez Bałtyk do Gdańska. Za dwa tygodnie jego śladem ruszy Narwal. Puma jest lodołamaczem czołowym, Narwal i dwa kolejne statki, które powstaną w przyszłym roku, to lodołamacze liniowe.

Większy cel redukcji emisji to ogromna szansa dla Polski?

Zwiększenie z 40 do 55 proc. celu redukcyjnego emisji na 2030 r. to dla Polski szansa na wsparcie transformacji; Polska powinna tak postępować, by jak najbardziej skorzystać z dostępnych środków – oceniają, w stanowiskach przekazanych PAP, eksperci zajmujący się klimatem.

Szefowa KE Ursula von der Layen w środowym orędziu o stanie Unii ogłosiła, że Komisja zaproponuje zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w odniesieniu do poziomu z 1990 r.

Pierwsze Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie
W dniach 12-13 września na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się Pierwsze Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie.  Zawody te są wynikiem owocnej współpracy między Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, a Akademią Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.
Agresywne orki atakują i uszkadzają statki
Od dwóch miesięcy u południowo–zachodnich wybrzeży Hiszpanii nasilają się ataki orek na żaglowce i małe statki. Doszło do poważnych uszkodzeń jednostek pływających, a kilku marynarzy i żeglarzy odniosło obrażenia – poinformował dziennik „La Vanguardia”.
Morawiecki: zamkniecie projektu Nord Stream 2 to jedyne wyjście wobec sytuacji na Białorusi i zamachu na Nawalnego
Europa powinna potraktować sytuację na Białorusi i zamach na Aleksieja Nawalnego jako – być może ostatnie – memento. Jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji projektu Nord Stream 2″ – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Subskrybuj gospodarka morska