Przejdź do treści

Bomba na Łasztowni w Szczecinie. W niedzielę 23 sierpnia ewakuacja mieszkańców i utrudniony ruch

szcz

Waży 250 kg, z czego ok. połowa to materiał wybuchowy – na terenie Gryf Nieruchomości na szczecińskiej Łasztowni odkryto bombę lotniczą SC 250L/2. W najbliższą niedzielę saperzy podejmą pocisk. Z uwagi na możliwy promień rażenia dojdzie do ewakuacji mieszkańców i zamknięcia tej części Szczecina.

Akcja podjęcia bomby przez saperów planowana jest rankiem 23.08.br. Według ekspertów możliwy promień rażenia odłamków wynosi do 1200 metrów. Z tego powodu na terenach leżących najbliżej miejsca znalezienia bomby, dojdzie do ewakuacji mieszkańców. To duża operacja logistyczna, której początek zaplanowano na godz. 5:00.

- Nie jest to pierwszy przypadek odkrycia bomby na terenie Szczecina i na pewno nie ostatni – mówi Szczepan Stempiński, pełnomocnik prezydenta miasta ds. bezpieczeństwa. Mamy doświadczeniaz 2013 roku, gdy także musiało dojść do ewakuacji części mieszkańców. Prosimy o współpracę i odpowiedzialne podejście. Deklarujemy też wsparcie służb w pełnym zakresie.

 Jaki obszar obejmie ewakuacja?

Na obecną chwilę przewiduje się ewakuację kilkuset osób. Dokładna liczba zależeć będzie od rzeczywistej liczby osób zajmujących lokale. Ewakuacja obejmie także dwa hotele: Hotel Zamek i Hotel Focus.

Ewakuacja dotyczy mieszkańców ulic:

szczecin

 

Przewiduje się także ewakuację Łasztowni, w tym przystani oraz obsługi wesołego miasteczka mieszkającej w rejonie Trasy Zamkowej.

 Jak będzie wyglądać ewakuacja?

Na ulicę Panieńską i ulicę Wendy zostaną podstawione autobusy spółek komunikacyjnych (około godz. 5:00. Mapka w załączeniu), którymi osoby ewakuowane zostaną przewiezione do miejsca zbiórki, czyli Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej 16.

Planowane działania poprzedzi szeroka akcja informacyjna w mediach, wykorzystanie dźwiękowego systemu alarmowego oraz radiowozy Straży Miejskiej, które będą informowały o zagrożeniu. Powiadomienia otrzymają mieszkańcy, zarządcy budynków oraz terenu.

Po zakończeniu akcji, autobusy zabiorą mieszkańców w drogę powrotną.

 Komunikacja miejska

Całkowite wstrzymanie ruchu w strefie zagrożenia nastąpi na ok. 30 minut przed przystąpieniem do pracy saperów. Rozpoczęcie operacji podjęcia bomby planowane jest między godz. 6.00 a 6:30. Czas przewidziany na załadunek to 40-60 minut. Ostateczne godziny będą zależały od sprawnego przebiegu ewakuacji oraz zamknięcia strefy niebezpiecznej.

Dokładny plan funkcjonowania komunikacji miejskiej w tym dniu opublikujemy w osobym komunikacie.

 Osoby niepełnosprawne

Osoby niepełnosprawne zostaną ewakuowane przez SOKON. W przypadku osób chorych w tym wentylowanych, transportem zajmie się Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

 Środki bezpieczeństwa z uwagi na pandemię

Podejmowane działania będą zgodne z wytycznymi PSSE. Podczas ewakuacji oraz przewozu do miejsc wyczekiwania będą przestrzegane wszystkie wymogi reżimu sanitarnego. Dla osób ewakuowanych zostaną przygotowane maseczki oraz środki do dezynfekcji rąk.

Trwa ustalanie czy w budynkach przewidzianych do ewakuacji mieszkają ludzie odbywający kwarantannę lub izolowani (na obecną chwilę nie ma takich osób). Takie dane mogą się jednak pojawić również w dzień poprzedzający akcję wydobycia bomby. Aktualnie jest opracowywany sposób działania oraz siły i środki potrzebne do ewakuacji takich osób.

 Trasa ewakuacji bomby z terenu miasta

Gryf  Nieruchomości  Władysława IV 1 - Władysława IV 1  - Św. Floriana – Energetyków – Gdańska – Hangarowa – Struga – Zwierzyniecka - Węzeł drogowy Kijewo zjazd na A6 / 3  -  A6/S3 do zjazdu w drogę Nr 142 do drogi Nr 20, za Chociwlem na Ińsko, dalej w kierunku poligonu.

Informacji udziela Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności – telefon 91 424 51 10 lub Straż Miejska pod numerem dyżurnym 986.

Szczegóły: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/mieszkancy/bomba-na-lasztowni

źródło:wiadomosci.szczecin.eu