Przejdź do treści

"Polski Port Narwik" czyli białe noce podhalańczyków.

Wiosną 1940 roku jednym z najważniejszych punktów na mapach sztabowych walczących stron był Narwik – nigdy niezamarzający port na północy Norwegii. Niemcy przeładowywali w nim rudę żelaza, którą kupowali w Szwecji. Po ataku Wehrmachtu na Norwegię alianci postanowili za wszelką cenę nie dopuścić do tego, by Narwik stał się niemieckim portem.
29 maja 1921 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane w Porcie Gdynia.
Budowa wyprzedziła regulacje prawne, gdyż Sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni 23 września 1922 r. Już w kwietniu 1923 roku otwarto port tymczasowy, a w sierpniu tego samego roku przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, SS Kentucky pod banderą francuską. W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie.
Gdańsk/ Dwa kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego wznawiają działalność
W najbliższą sobotę, 23 maja Narodowe Muzeum Morskie otwiera kolejne oddziały i zaprasza gości na statek-muzeum "Sołdek" oraz do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku.
Tor wodny. Kolejny transport podwodnych zabytków
Kotwice, śruby napędowe jednostek pływających, polery cumownicze, stara nitowana boja – to kolejne eksponaty wyłowione z dna Odry. W sumie ważyły ponad 10 ton. Większość z tych skarbów historii po konserwacji trafi do muzealnych ekspozycji.
Skarby historii z toru wodnego trafią do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego
Modernizowany tor wodny Szczecin-Świnoujście skrywa wiele świadectw minionych dekad. Wyławiana są m.in. elementy wyposażenia cywilnych jednostek pływających, czy interesujące świadectwa II wojny światowej.
75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie
75 lat temu, 7 maja 1945 roku, w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims, gen. Alfred Jodl, w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Akt kapitulacji wszedł w życie 8 maja 1945 roku. W rocznicę tych wydarzeń marynarze oddali cześć ofiarom II wojny światowej.
85 lat temu urodził się Andrzej Gwiazda, jeden z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej
85 lat temu, 14 kwietnia 1935 r., urodził się Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, jeden z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej, negocjator Porozumień Sierpniowych,...
Subskrybuj HISTORIA