Przejdź do treści

MFiPR: 167 mln zł z funduszy UE na dofinansowanie projektów morskich

ZUW

Ok. 167 mln zł wyniesienie dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej dla trzech projektów w portach morskich w Szczecinie, Gdyni i Świnoujściu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Chodzi o projekt pogłębienia podejścia do portu w Gdyni, zakup nowoczesnego statku pożarniczego oraz poprawę dostępności do portów Szczecin i Świnoujście. Umowy na te trzy inwestycje podpisało w czwartek Centrum Unijnych Projektów Transportowych z Gminą Miastem Szczecin, Urzędem Morskim w Gdyni i z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście. Łączna wartość projektów to ponad 384 mln zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 167 mln zł.

- Dziś podpisujemy umowy o dofinansowanie dla trzech projektów morskich, które mają jeden cel - poprawić konkurencyjność polskich portów na bałtyckim i europejskim rynku. Pomogą w tym fundusze unijne, które wspierają rozwój polskich portów. Łącznie z dzisiejszymi umowami, już 20 morskich inwestycji uzyskało dofinansowanie w wysokości ponad 3.8 mld zł z Programu Infrastruktura i Środowisko - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że realizacja tych inwestycji oznacza nie tylko podniesienie konkurencyjności polskich portów i branży przeładunkowej, ale również poprawę jakości środowiska i większe bezpieczeństwo żeglugi.

Z kolei obecny na podpisaniu umów minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznaczył, że porty morskie stanowiły bardzo ważny ośrodek przepływu towarów podczas lockdownu.

- Wartość obecnie trwających inwestycji w gospodarce morskiej sięga prawie 10 miliardów złotych, natomiast do 2030 roku planujemy następne projekty, których wartość sięgnie kolejnych 15 miliardów zł - powiedział Gróbarczyk.

- Dzisiejsze trzy umowy to kolejny sukces dla polskich portów morskich. Dzięki temu wkrótce będziemy mogli być świadkami rozwoju regionu bałtyckiego i wzmocnienia transeuropejskiej sieci transportowej. Te projekty to także nowoczesna infrastruktura i poprawa bezpieczeństwa na Bałtyku - zaznaczył wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Port Szczecin

Port w Szczecinie uzyskał, największe z trzech projektów, dofinansowanie z UE w wysokości 100 mln zł, na projekt  „Modernizacja dostępu drogowego do portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”. Wartość całkowita projektu to 270 mln zł. W Szczecinie zostaną zmodernizowane drogi dojazdowe do portu, dzięki czemu będzie możliwa sprawniejsza obsługa przeładunków. Projekt ma się zakończyć w marcu 2023 roku.

Port w Gdyni

Port w Gdyni ma obecnie zbyt małą głębokość, która uniemożliwia przyjmowanie oceanicznych statków kontenerowych. Ma się to zmienić za sprawą projektu „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Etap II – Pogłębienie toru podejściowego”. W gdyńskim porcie, dzięki dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko  w wysokości 65 mln zł, powstanie głębszy i szerszy tor podejściowy. Inwestycji, której wartość całkowita to 77 mln zł, ma się zakończyć w październiku 2022 roku.

Port w Świnoujściu

Port w Świnoujściu uzupełni swoją flotę o nowy statek pożarniczy. Nowa jednostka będzie używana do eskorty przeciwpożarowej dla statków z ładunkami niebezpiecznymi, gaszenia pożarów czy podejmowanie ludzi z wody. Zakup statku to koszt w wysokości 36 milionów złotych, z czego 2 mln zł pokryją środki z UE. Portowa Straż Pożarna Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście obecnie posiada dwie jednostki pożarnicze. 

 

Żródło: PAP, MFiPR