Przejdź do treści

MGMiŻŚ: Wody Polskie na inwestycje wydały w ub.r. ponad 1 mld zł

Wody Polskie

Wody Polskie w 2019 roku prowadziły 226 zadań inwestycyjnych na kwotę ok. 1 mld 150 mln zł - poinformowała w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Dodała, że prace były prowadzone m.in. na 26 tys. km rzek.

Moskwa odpowiadała na pytania posłów, które pojawiły się w trakcie debaty nad wykonaniem budżetu za 2019 rok.

Wiceszefowa resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformowała, że Wody Polskie w ub.r. prowadziły 226 zadań inwestycyjnych na kwotę ok. 1 mld 150 mln zł.

Zwróciła uwagę, że jedną z najważniejszych inwestycji był zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu, który chronić ma przed wysoką wodą 2,5 mln mieszkańców w trzech województwach. Moskwa przypomniała, że inwestycja w 2015 roku została przejęta "w stanie zupełnego rozkładu". Dodała, że obecnie polska strona jest w arbitrażu z ówczesnym wykonawcą tej inwestycji.

Moskwa dodała, że w 2019 roku Wody Polskie wykonały prawie 4,5 tys. zadań utrzymaniowych na kwotę 275 mln zł. Prace były wykonywane m.in. na 26 tys. km rzek i cieków wodnych, na ponad 9 tys. km kanałów, 8,3 tys. km wałów przeciwpowodziowych.

Wiceminister wskazała, że w ub.r. na działalność przeciwpowodziową wydano 744 mln zł.

O zbiorniku przeciwpowodziowym pisaliśmy tu: http://polska-morska.pl/pl/minister-marek-grobarczyk-wzial-dzis-udzial-w-oficjalnym-otwarciu-zbiornika-raciborz-dolny

źródło:PAP/zd:Wody Polskie