Przejdź do treści

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk zgodził się na nieodpłatne przekazanie Warszawie rur do awaryjnego przesyłu

Wody Polskie

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaakceptował wniosek prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, by nieodpłatnie przekazać władzom Warszawy rury, które w zeszłym roku służyły do awaryjnego przesyłu - poinformował w czwartek resort.

Powodem decyzji jest obawa przed przedłużeniem się procedur sprzedaży i potrzeba ratowania Wisły zagrożonej prowadzonym zrzutem ścieków do rzeki.

"Aby przyspieszyć ratowanie Wisły i skrócić procedury urzędowe, minister Marek Gróbarczyk zaakceptował wniosek Prezesa Wód Polskich, który zwrócił się, by nieodpłatnie przekazać władzom miasta Warszawy rury używane w zeszłym roku jako rozwiązanie awaryjne" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę.
We wtorek w kancelarii premiera odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Po jego zakończeniu szef KPRM Michał Dworczyk potwierdził, że zapadła decyzja, iż wojsko zbuduje tymczasowy most pontonowy na Wiśle, który - podobnie jak przy zeszłorocznej awarii - będzie podtrzymywał alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do "Czajki".

źródło:PAP/zd:Wody Polskie