Przejdź do treści

Modernizacja toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Dopłyną jeszcze dwie pogłębiarki. - rozmowa z Pawłem Szumnym, dyrektorem UMS

Paweł Szumny

Portal Polska-Morska.pl rozmawia z Pawłem Szumnym, zastępcą dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

 

Na torze wodnym Szczecin-Świnoujście jest już pogłębiarka Amazone. Czy rozpoczęła już główne roboty pogłębiarskie?


- Rzeczywiście, pogłębiarka ssąco refulującą z głowicą skrawającą Amazone oraz ponton rozpraszający HAM 1208 są już na Zalewie Szczecińskim. Prace przygotowawcze, refulacyjne się już rozpoczęły.

Kiedy dotrą kolejne pogłębiarki?

- Spodziewamy się dwóch kolejnych pogłębiarek ssąco refulująco-nasiębiernych ze smokiem wleczonym. Przewidujemy, że obie pogłębiarki dopłyną do Szczecina w drugiej połowie tego roku. Najpierw przypłynie mniejsza z dwóch, nieco później dotrze ta większa, która wybagruje tor do docelowej głębokości 12,5 metra.

- Czy tor wodny jest już oczyszczony na całej długości?

- Tor nie jest jeszcze w pełni oczyszczony na całej długości. Obecnie trwają prace oczyszczające między innymi na kilku obszarach w Szczecinie oraz w okolicach kilometra nr 9 toru podejściowego w Świnoujściu.

- Harmonogram robót na ten rok…

- Miedzy innymi mobilizacja wszystkich wspomnianych pogłębiarek, ale też usunięcie z toru wodnego starych, nie wykorzystywanych już kabli. Rozpoczniemy część prac hydrotechnicznych dla Orlego Przesmyku.

 

 

pj