Przejdź do treści

Najpierw Bolko a teraz Gniewko - holowniki wypłynęły w morze

fot. Marynarka Wojenna

fot. Marynarka Wojenna 

Drugi z serii sześciu holowników budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla polskiej Marynarki Wojennej wyruszył na próby morskie.

W dniu 23 lutego w godzinach rannych na próby morskie (SAT) wypłynął H-1 Gniewko, drugi z serii sześciu holowników budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku dla polskiej Marynarki Wojennej, który w ubiegłym tygodniu zakończyła próby stoczniowe na uwięzi (HAT).

Teraz przejdzie cykl prób na wodach Zatoki Gdańskiej. Gniewko kilka razy wypłynie w morze dla sprawdzenia właściwości manewrowych jednostki oraz działania urządzeń i systemów. Oprócz pracy napędu jednostki i urządzeń pokładowych (osprzęt holowniczo-kotwiczny, żuraw z wysięgnikiem hydraulicznym), testy przejdzie także m.in. system gaszenia wykorzystywany do zwalczania dużych pożarów.

Do zadań jednostek B 860 należy także techniczne ratownictwo morskie i udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkom w zakresie walki z pożarami.

Próby morskie holownika H-1 potrwają tydzień. Po nich mają nastąpić próby zdawczo-odbiorcze, które będą ostatnim etapem przed przekazaniem jednostki Inspektoratowi Uzbrojenia MON. Przekazanie holownika H-1 Gniewko planowane jest na luty br. Jednostka zasili flotę Dywizjonu Okrętów Wsparcia, który jest częścią 3 Flotylli Okrętów, stacjonującej w Porcie Wojennym w Gdyni.

15 stycznia 2020 roku w Świnoujściu przekazano holownik H-11 Bolko do Komendy Portu Wojennego, który tym samym oficjalnie wszedł w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a konkretnie 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców.

Na pozostałych czterech holownikach serii B 860 trwają stoczniowe prace wyposażeniowe i montażowe. Stocznia planuje przekazanie wszystkich pozostałych holowników serii B860 w bieżącym roku.

 

 K.D.