Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Szef Frontexu przed komisją Bundestagu w sprawie zawracania migrantów

Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej UE przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych niemieckiego Bundestagu. Na zamkniętym posiedzeniu przesłuchano szefa Frontexu Fabrice’a Leggeriego.

„Fabrice Leggeri nie był w stanie rozwiać wielu obaw związanych z misjami Frontexu na Morzu Egejskim” – powiedziała w czwartek dziennikowi „Berliner Zeitung” rzeczniczka Zielonych ds. polityki uchodźczej i członkini komisji spraw wewnętrznych parlamentu Luise Amtsberg. „Zamiast tego stało się jasne, że problemem jest brak możliwości kontrolowania tych operacji” – dodała.

Istnieją poważne przesłanki wskazujące na to, że na Morzu Egejskim nadal występują działania sprzeczne z prawem międzynarodowym, ale sytuacja prawna UE pozostawia luki i jest częściowo niejasna” – powiedział po przesłuchaniu tygodnikowi „Spiegel” poseł SPD Helge Lindh. „Procedury i wytyczne dotyczące postępowania w operacjach Frontexu należy określić znacznie jaśniej” – uważa Lindh.

Według niego UE musi znaleźć sposób, aby odciążyć Grecję w sprawach dotyczących migrantów.

Występujące tam naruszenia praw człowieka wynikają przede wszystkim ze stresującej sytuacji w kraju” – powiedział poseł.

Rzeczniczka Lewicy Ulla Jelpke mówiła „Spieglowi” o przytłaczających dowodach na bezprawne zawracanie łodzi z uchodźcami. „Frontex i rząd federalny (Niemiec) umywają ręce, choć wiedzą, co się tam dzieje” – powiedziała Jelpke.

Rzeczniczka grupy parlamentarnej FDP ds. polityki migracyjnej Linda Teuteberg zażądała natomiast, by Frontex uzyskał większe uprawnienia. „Potrzebujemy skutecznej europejskiej straży granicznej, która przestrzega zobowiązań humanitarnych, a jednocześnie skutecznie walczy z nielegalną migracją i przestępczością zorganizowaną”.

„Spiegel” ujawnił wspólnie z Lighthouse Reports, Bellingcat, niemiecką telewizją ARD i japońską telewizją Asahi, że Frontex, w tym niemiecka policja federalna, uczestniczy w zatrzymywaniu łodzi z uchodźcami zanim dotrą na greckie wyspy i przekazywaniu ich greckiej straży przybrzeżnej. Następnie grecka straż kieruje uchodźców w stronę Turcji.

Zarzutami zajmuje się już unijna rzeczniczka praw obywatelskich. Jednym z celów dochodzenia jest wyjaśnienie, czy mechanizmy kontroli wewnętrznej we Frontexie działają prawidłowo. Również unijny organ ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF rozpoczął dochodzenie dotyczące Frontexu.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Premier: zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce

BS

USA odwołuje swoje okręty wojenne z Morza Czarnego

BS

„Kotwice szczecińskie – kotwice pamięci i nadziei…”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie