Przejdź do treści

Terminal PGNiG w Kłajpedzie: pierwsza dostawa LNG drogą morską

Pierwsza dostawa LNG dla PGNiG w Kłajpedzie

Pierwszy ładunek LNG drogą morską dotarł do użytkowanego przez PGNiG terminala przeładunkowego w litewskiej Kłajpedzie. Dostawcą 1,5 tys. ton skroplonego gazu z Norwegii był fiński Gasum. W terminalu LNG będzie przeładowywany na autocysterny.

PGNiG jest użytkownikiem stacji w Kłajpedzie od początku kwietnia 2020 r. Instalacja należy do Klaipedos Nafta, a w listopadzie 2019 r. polska spółka wygrała przetarg na pięcioletnie korzystanie ze 100 proc. jej zdolności przeładunkowych. Dotychczas PGNiG wyekspediowało stamtąd już ponad 50 ładunków LNG, czyli prawie 1000 ton skroplonego gazu.

Użytkowany przez PGNiG terminal ma pięć zbiorników, zdolnych pomieścić 2250 ton LNG, dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek.

Jak podkreślił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, spółka w Polsce jest liderem w rozwoju rynku „małego LNG”, a wykorzystanie terminalu w Kłajpedzie pozwala nam na włączenie się w rozwój tego segmentu na tamtejszym obiecującym rynku.

„Wiążemy poważne plany z rozwojem sprzedaży skroplonego gazu w krajach bałtyckich. Tym bardziej, że nasza współpraca z litewskim partnerem Klaipedos Nafta, właścicielem użytkowanej przez nas instalacji w Kłajpedzie, układa się wzorowo” – zaznaczył Kwieciński.

W ocenie prezesa Klaipedos Nafta, Dariusa Szilenskisa, rynek LNG małej skali w regionie wykazuje pozytywne oznaki potencjalnego wzrostu.

„Wpływ na to mają planowane i uruchamiane nowe instalacje LNG w krajach bałtyckich, a także zapowiedzi subsydiowania sieci stacji LNG dla pojazdów ciężarowych na Litwie” - podkreślił Szilenskis, wskazując, że stacja przeładunkowa LNG w Kłajpedzie ma istotne znaczenie dla dostępności tego paliwa na rynku.

„Cieszymy się, że nawiązaliśmy strategiczne owocne partnerstwo z PGNiG. Jego skala, kompetencje i przywództwo przyczynią się nie tylko do rozwoju rynku, ale także do przejścia na czystsze paliwa, czyli bardziej zrównoważonej gospodarki” - dodał Szilenskis.

 

Źródło: PAP Fot. PGNiG