Polski Portal Morski
Aktualności Forum Ekspertów

Modernizacja toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Dopłyną jeszcze dwie pogłębiarki. – rozmowa z Pawłem Szumnym, dyrektorem UMS

Portal Polska-Morska.pl rozmawia z Pawłem Szumnym, zastępcą dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Na torze wodnym Szczecin-Świnoujście jest już pogłębiarka Amazone. Czy rozpoczęła już główne roboty pogłębiarskie?


– Rzeczywiście, pogłębiarka ssąco refulującą z głowicą skrawającą Amazone oraz ponton rozpraszający HAM 1208 są już na Zalewie Szczecińskim. Prace przygotowawcze, refulacyjne się już rozpoczęły.

Kiedy dotrą kolejne pogłębiarki?

– Spodziewamy się dwóch kolejnych pogłębiarek ssąco refulująco-nasiębiernych ze smokiem wleczonym. Przewidujemy, że obie pogłębiarki dopłyną do Szczecina w drugiej połowie tego roku. Najpierw przypłynie mniejsza z dwóch, nieco później dotrze ta większa, która wybagruje tor do docelowej głębokości 12,5 metra.

– Czy tor wodny jest już oczyszczony na całej długości?

– Tor nie jest jeszcze w pełni oczyszczony na całej długości. Obecnie trwają prace oczyszczające między innymi na kilku obszarach w Szczecinie oraz w okolicach kilometra nr 9 toru podejściowego w Świnoujściu.

– Harmonogram robót na ten rok…

– Miedzy innymi mobilizacja wszystkich wspomnianych pogłębiarek, ale też usunięcie z toru wodnego starych, nie wykorzystywanych już kabli. Rozpoczniemy część prac hydrotechnicznych dla Orlego Przesmyku.

pj

Zobacz podobne

W Kołobrzegu ponownie uruchomiono Portowy Tramwaj Wodny

PL

Nowy most kolejowy na Regalicy coraz bliżej

AB

Kolejni Partnerzy Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego wspierają szpitale

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie