Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Litwa i Polska podpisały umowę ws. budowy podmorskiego kabla prądu stałego

Operatorzy systemów przesyłowych Litwy i Polski, Litgrid i PSE, podpisali we wtorek porozumienie o współpracy w budowie podmorskiego kabla prądu stałego Harmony Link – poinformował Litgrid.

– Będzie to już drugie połączenie Litgrid ze strategicznymi partnerami w Polsce – zauważa w komunikacie Daivis Virbickas, dyrektor generalny litewskiego operatora. Przypomina, że wcześniej zostało zbudowane naziemne połączenie LitPol Link – polsko-litewski most energetyczny.

– Drugie połączenie będzie morskie. Jego budowa będzie punktem zwrotnym w projekcie synchronizacji, co przyczyni się do osiągnięcia strategicznego celu Litwy – (jakim jest) połączenie się z sieciami elektrycznymi Europy kontynentalnej i uniezależnienie się od Rosji – podkreśla Virbickas.

Operatorzy systemów przesyłowych Litwy i Polski, podpisując porozumienie, zobowiązali się do wspólnej budowy morskiego połączenia Harmony Link o mocy 700 MW. Wartość projektu, którego budowa ma się zakończyć do 2025 roku, wyniesie około 680 mln euro. Jak zaznacza Litgrid, „jest to największy i najdroższy projekt synchronizacji państw bałtyckich z Europą kontynentalną”.

Zgodnie z zawartą umową Litgrid będzie odpowiedzialny za budowę kabla prądu stałego (HVDC), a PSE – za budowę stacji przekształtnikowych HVDC na Litwie i w Polsce.

Źródło PAP z Wilna Aleksandra Akińczo/ fot. Polskie Radio

Zobacz podobne

Wielka inwestycja w Porcie Gdańsk zakończona

KD

Wisłoka bez barier. Projekt zakończony.

BS

Budowa Baltic Pipe zakończona

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie