Polski Portal Morski
Aktualności Porty Wspieramy Szpitale

Port Gdynia i Port Gdańsk przekazały kolejne urządzenia dla trójmiejskich szpitali

Z inicjatywy Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Dzięki zainicjowanej przez Port Gdynia akcji #dzielmysiędobrem wsparcie w postaci wyposażenia do laboratorium otrzymały kolejne szpitale w Trójmieście. Testy na obecność koronawirusa w województwie pomorskim stają się coraz bardziej dostępne.

– Od początku pandemii staramy się wspomagać służby zdrowia i lokalną społeczność w walce z niewidzialnym wrogiem. Jako inicjator akcji #dzielmysiędobrem jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami lokalnych szpitali i odpowiadamy na ich zapotrzebowanie szczególnie w tym czasie nasilonej walki. Mamy nadzieję, że przekazane analizatory przyczynią się do szybkiego powrotu do normalności i stabilizacji sytuacji w naszym regionie i kraju – Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Przekazane analizatory ułatwią placówkom medycznym walkę z koronawirusem, gdyż nie będzie potrzeby transportowania próbek ze szpitala do laboratorium. Nowy sprzęt w szpitalach pozwoli na przyśpieszenie wyników badań z 5 godzin do 45 min. Odciąży to pozostałe działające laboratoria w naszym województwie i poprawi diagnostykę zakażonych SARS-CoV-2 w regionie. Testy będą wykonywane zarówno u pacjentów jak i wśród personelu szpitala.

– Gospodarka wraca na dawne tory, jednak nadal kluczowe jest wsparcie zarówno personelu medycznego, jak i zapewnienie odpowiedniego sprzętu pomocnego w diagnostyce w kierunku SARS-CoV-2. Akcja #dzielmysiędobrem to dowód na to, że wspólne inicjatywy przynoszą wymierne rezultaty. Jako Port Gdańsk wspieramy zarówno personel medyczny środkami ochrony osobistej, ale także przekazaliśmy dotychczas 10 namiotów służących jako przenośne izby przyjęć, jak również sfinansowaliśmy 1500 posiłków dla osób najbardziej potrzebujących – mówi Łukasz Greinke – prezes Portu Gdańsk.

Wyposażone laboratoria służyć będą diagnostyce również innych chorób. Dają one możliwość wykonywania szeregu innych testów, dzięki czemu sprzęt posłuży także po zakończeniu pandemii.

– Dzięki uprzejmości Portu Gdynia i Portu Gdańsk zostały zakupione dwa analizatory do badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2, ale także, co bardzo istotne, innych patogenów układu oddechowego. Urządzenie umożliwia prowadzeni badań także innych układów, np. patogenów powodujących sepsę, zakażenia układu pokarmowego, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego. Analizatory wpisują się w nasze potrzeby – potrzeby szpitala. Są one istotne do tego, aby prawidłowo wykryć i rozpoznać zachorowanie u pacjenta. Diagnostyka – jedno badanie w tym analizatorze w kierunku SARS-CoV-2 trwa 45 minut, w diagnostyce tradycyjnej czas wynosi 5 godzin. Ten czas jest szczególnie istotny na SORze, izbie przyjęć, kiedy mamy ciężki przypadek i musimy szybko rozpoznać chorobę. Analizator ten umożliwia wykrycie wielu patogenów w ciągu godziny, to jest ponad 20 patogenów układu oddechowego, co znacznie ułatwi pracę, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z wieloma wirusami krążącymi w populacji i będziemy musieli rozpoznać, który z tych wirusów spowodował infekcję – dr Elżbieta Arłukowicz, lekarz epidemiolog w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Źródło: Port Gdynia

Zobacz podobne

250. dostawa gazu do Świnoujścia. To kluczowy surowiec dla bezpieczeństwa energetycznego kraju

PL

Budowa promów dla PŻM i PŻB. Jak idą prace?

KM

Kapitanat Portu Ustka wyłączył z eksploatacji falochron wschodni i zachodni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie