Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Technologie

PGE: farma wiatrowa Baltica 1 otrzymała warunki przyłączenia do sieci

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 należącego do PGE. Farma będzie mieć moc niemal 900 MW i według wstępnych założeń ruszy po 2030 r.

Techniczne warunki przyłączenia określają m.in. moc przyłączeniową, a także inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej po stronie PGE i PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z farmy. Wskazują też, co należy jeszcze uzgodnić w Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Morska farma wiatrowa Baltica 1 jest jednym z trzech obszarów koncesyjnych posiadanych przez PGE.  Leży ok. 80 km od brzegu, na wysokości Łeby.

PGE przypomniało, że oprócz technicznych warunków przyłączenia do sieci przesyłowej, projekt Baltica 1 ma już wydane pozwolenie lokalizacyjne – pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp, wyznaczające obszar zlokalizowania farmy na polskim obszarze Morza Bałtyckiego.

Otrzymane techniczne warunki przyłączenia farmy wiatrowej Baltica 1 do sieci przesyłowej to ważny dla PGE etap realizacji inwestycji. PGE, jako integralna część krajowego systemu energetycznego, rozwija zielony kierunek i inwestuje w odnawialne źródła energii. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a także gospodarczej naszego kraju – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Spółka przypomniała, że w ramach programu morskiej energetyki wiatrowej pracuje nad trzema projektami. Oprócz Baltica 1 są to Baltica-2 – o mocy do 1498 MW, która ma warunki przyłączenia i pozwolenie lokalizacyjne na budowę sztucznych wysp, oraz Baltica-3 – o mocy do 1045 MW – która ma podpisaną z PSE umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej. Łącznie PGE planuje obecnie 3,5 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.

W styczniu 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Baltica-2 oraz Baltica-3. W lutym 2020 r. zakończono dwuletnie pomiary wietrzności. Kolejne etapy prac do uzyskania pozwolenia na budowę farm Baltica-3 i Baltica-2 to badanie dna morza oraz prace koncepcyjne w kwestii wyprowadzenia mocy.

Źródło: PAP Fot. PGE Baltica

Zobacz podobne

W. Brytania/ Po secesji Szkocji bazy nuklearne mogą być przeniesione za granicę

JJ

System Informacji Rzecznej działa

KM

Rusza budowa okrętu rozpoznania elektronicznego Delfin

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie