Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 należącego do PGE. Farma będzie mieć moc niemal 900 MW i według wstępnych założeń ruszy po 2030 r.
Techniczne warunki przyłączenia określają m.in. moc przyłączeniową, a także inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej po stronie PGE i PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z farmy. Wskazują też, co należy jeszcze uzgodnić w Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
Morska farma wiatrowa Baltica 1 jest jednym z trzech obszarów koncesyjnych posiadanych przez PGE. Leży ok. 80 km od brzegu, na wysokości Łeby.
PGE przypomniało, że oprócz technicznych warunków przyłączenia do sieci przesyłowej, projekt Baltica 1 ma już wydane pozwolenie lokalizacyjne – pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp, wyznaczające obszar zlokalizowania farmy na polskim obszarze Morza Bałtyckiego.
Otrzymane techniczne warunki przyłączenia farmy wiatrowej Baltica 1 do sieci przesyłowej to ważny dla PGE etap realizacji inwestycji. PGE, jako integralna część krajowego systemu energetycznego, rozwija zielony kierunek i inwestuje w odnawialne źródła energii. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a także gospodarczej naszego kraju – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Spółka przypomniała, że w ramach programu morskiej energetyki wiatrowej pracuje nad trzema projektami. Oprócz Baltica 1 są to Baltica-2 – o mocy do 1498 MW, która ma warunki przyłączenia i pozwolenie lokalizacyjne na budowę sztucznych wysp, oraz Baltica-3 – o mocy do 1045 MW – która ma podpisaną z PSE umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej. Łącznie PGE planuje obecnie 3,5 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.
W styczniu 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Baltica-2 oraz Baltica-3. W lutym 2020 r. zakończono dwuletnie pomiary wietrzności. Kolejne etapy prac do uzyskania pozwolenia na budowę farm Baltica-3 i Baltica-2 to badanie dna morza oraz prace koncepcyjne w kwestii wyprowadzenia mocy.
Źródło: PAP Fot. PGE Baltica