Polski Portal Morski
Forum Ekspertów

Jerzy Czuczman, Prezes Polskiego Forum Technologii Morskich: Konkurs RINA-KORAB. Polscy i brytyjscy okrętowcy rywalizują już 15 lat

Najstarsza na świecie organizacja okrętowców The Royal Institution of Naval Architects wspólnie z Towarzystwem Okrętowców Polskich KORAB już od 15 lat organizują konkurs na najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Ostatni finał, ze względu na pandemię, trzeba było przeprowadzić zdalnie.

Rywalizacja jest prowadzona według regulaminu opracowanego przez RINA i stosowanego we wszystkich blisko 50-ciu tego typu konkursach na świecie. W każdym konkursie partnerem jest RINA, która współpracuje z organizacją związaną z branżą okrętową oraz wyższą uczelnią w danym kraju lub regionie. Razem organizują i prowadzą konkurs na najlepszą pracę magisterską. W Polsce partnerem RINA jest Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Początki

Wszystko zaczęło się od porozumienia pomiędzy organizacjami RINA i KORAB 27 stycznia 2005 roku w budynku NOT, w Gdańsku. Z polskiej strony porozumienie parafował przewodniczący Bogumił Banach oraz ja (wówczas wiceprzewodniczący), z drugiej strony podpisał się przewodniczący Trevor Blakeley. Uczestnikiem tego wydarzenia był również śp. profesor Jerzy W. Doerffer, jako Członek Honorowy TOP KORAB i RINA Fellow. Profesor swoim odpisem na porozumieniu notyfikował wieloletnią współpracę polskich i brytyjskich okrętowców.

Pierwsza edycja

Efektem współpracy pomiędzy obu organizacjami było ustanowienie konkursu RINA-KORAB. Wcześniej TOP KORAB przyznawał własną nagrodę dla najlepszej pracy dyplomowej na wydziale okrętowym. Ustanowienie nagrody RINA-KORAB było więc swoistą kontynuacją, ale i nobilitacją konkursu – już na nowych zasadach zaproponowanych przez RINA. Przede wszystkim wprowadzona została publiczna prezentacja pracy.

Pierwsza edycja konkursu RINA-KORAB odbyła się jesienią 2005 roku. Do finału zakwalifikowano 4 prace. Publiczna prezentacja miała miejsce w jednej z sal Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Autorem zwycięskiej pracy został mgr inż. Michał Jusyk.

Zasady rywalizacji

      Zasady konkursu są bardzo czytelne: wyłonione przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG prace trafiają do Komisji Konkursowej, którą tworzą osoby związane z przemysłem, reprezentujące obie organizacje: TOP  KORAB i RINA. Jurorzy wybierają do finałowego rozstrzygnięcia 3 – 4 najlepsze. Finał Konkursu ma właśnie formę publicznej prezentacji. Od kilu już lat odbywa się w budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, w audytorium im. profesora Hilarego Sipowicza.

Formuła publicznej prezentacji nie jest przypadkowa. Stanowi o otwartości i przejrzystości prowadzonego konkursu.

Od autorów prac wymaga dodatkowych umiejętności prezentowania swoich osiągnieć, bardzo istotnych dla młodych adeptów sztuki budowy okrętów podczas ich późniejszej kariery zawodowej.

Ostatnim etapem rywalizacji są odpowiedzi finalistów na pytania jurorów i publiczności.  Publiczna prezentacja jest bardzo wysoko punktowana. Często decyduje o ostatecznym werdykcie 4-osobowej kapituły.  

Statystyki piętnastolecia

W trakcie 15 lat konkursowej rywalizacji do finału było nominowanych łącznie 57 absolwentów, w tym 16 kobiet i 41 mężczyzn. Płeć piękna zwyciężyła po raz pierwszy w jubileuszowej, 10-tej edycji w roku 2015 – najlepsza okazała się Agnieszka Piekło. Panie triumfowały też w kolejnych trzech edycjach z rzędu: 2017, 2018 oraz 2019.

Do statystyk musimy podchodzić z dystansem. Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa bowiem na początku studentki stanowiły nie więcej niż 1/5 ogółu, dzisiaj panie to niespełna jedna trzecia studiujących na tym Wydziale.

Jubileuszowy finał – zdalny!

Tegoroczna 15 edycja z powodu pandemii dla organizatorów Konkursu była nowym wyzwaniem. Dzięki staraniom Komisji oraz wsparciu władz uczelni i wydziału konkurs przeprowadziliśmy w formule zdalnej, z publicznością obserwującą finalistów za pomocą łączy multimedialnych.    

Konkurs RINA-KORAB stanowi ważny element procesu edukacji. Jego niepodważalnym walorem jest międzynarodowa kapituła, tworzona przez przedstawicieli przemysłu. Publiczna prezentacja prac to również rozwiązanie wyróżniające ten konkurs.  

Zwycięzcy

Data Finału                      Zwyciężył/a                           Edycja

24.11.2005                       Michał Jusyk                          2005

30.11.2006                       Piotr Jałowski                         2006 obecny był Trevor Blakeley

29.11.2007                       Karol Niklas                            2007

29.01.2009                       Marcin Skrzyński                    2008

28.01.2010                       Marcin Zagórski                     2009

27.01.2011                       Tadeusz Chruściel                  2010

23.02.2012                       Tomasz Domański                  2011

21.02.2013                       Michał Burzycki                      2012

05.03.2014                       Tomasz Werchowicz              2014

19.03.2015                       Agnieszka Piekło                    2015  obecny był Trevor Blakeley

16.03.2016                       Piotr Matusz                           2016

16.03.2017                       Katarzyna Pastwa                  2017

05.04.2018                       Hanna Pruszko                       2018

27.03.2019                       Alicja Bera                              2019

04.06.2020                       Piotr Winiarz                           2020  w formie telekonferencji

jc

Zobacz podobne

Czy Polska potrzebuje resortu ds. gospodarki morskiej? Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich

Autor

GAZ-SYSTEM: powstała Rada Naukowa

PL

Terminal trzeba budować, bo czas nagli! Rozmowa z Krzysztofem Urbasiem Prezesem ZMPSiŚ.

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie