Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Konferencja. Bałtyk w koncepcji Trójmorza, gospodarki morskiej i bezpieczeństwa energetycznego

W najbliższy wtorek, 23 czerwca, w ramach platformy  Security Forum Szczecin w Hotel Parku odbędzie się konferencje dotycząca Morza Bałtyckiego w kontekście inicjatywy Trójmorza, niezależności  Europy Środkowej i aspektów rozwoju gospodarki morskiej i energetycznej.

Wśród uczestników konferencji będzie m.in. wiceminister  aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, jednocześnie pełnomocnik ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Obecność zapowiedzieli również posłowie: Michał Jach, szef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz Artur Szałabawka, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Prelegenci skupiać się będą m.in. na możliwości wykorzystania przemysłu stoczniowego i portowego w naszym regionie do budowy farm wiatrowych na Bałtyku.

Uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi systemami  antydronowymi służącymi ochronie infrastruktury morskiej,  przemysłowej  i obronnej. Zapobieganie sytuacjom kryzysowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – to jeden z istotnych tematów konferencji. Ten gospodarczy rozwój doskonale wpisuje się w koncepcję Trójmorza i jest też zauważalny przez Stany Zjednoczone, które upatrują w tym obszarze miejsca do inwestowania i współpracy.

Nie przypadkowo Bałtyk to leitmotiv konferencji. Zgodnie z planami Unii Europejskiej do 2025 roku drogi morskie będą wiodącym kanałem transportu. Bałtyk już dziś jest najszybciej rozwijającym się akwenem w Europie. Krzyżują się tu gazociągi, pojawia się coraz więcej gazowców i tankowców dostarczających surowce dla Polski i krajów Europy Środkowej.

Polska z Bałtykiem dysponuje ogromnym potencjałem do budowy elektrowni wiatrowych. Mamy  stocznie, firmy produkujące kable, firmy wykonawcze itd. Nasz kraj jest jednym ze znaczących dostawców i wykonawców dla morskiej energetyki wiatrowej. Niestety sami nie jesteśmy jeszcze beneficjentami w tej branży. Miejmy nadzieję, że to się szybko zmieni i szybko zaczniemy wdrażać rządową strategię dotyczącą energetyki morskiej. Jaskółką powinny być plany Orlenu. Koncern zamierza wybudować pierwszą morską elektrownię wiatrową na zachód od Łeby. Jej koszt szacowany jest na 12 miliardów złotych. To olbrzymia szansa dla naszego przemysłu.

Wydarzenie organizowane jest przy współpracy z  Ministerstwem Aktywów Państwowych i Sejmową Komisją Obrony Narodowej oraz  Wielonarodowym Korpusem Północny Wschód w Szczecinie .  

Partnerem strategicznym  Security Forum Szczecin został PKN Orlen. Jednym z Partnerów konferencji jest Klaster Morski Pomorza Zachodniego natomiast patronat medialny sprawuje portal Polska-Morska.pl

pj

Zobacz podobne

Minister Andrzej Adamczyk. Przekop Mierzei Wiślanej szansą dla całego regionu

AB

Kanał Sueski odblokowany. Statek Ever Given zepchnięty z mielizny

KD

Dar Pomorza po corocznym remoncie

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie