Polski Portal Morski
Historia

23 lipca rocznica urodzin Tadeusza Wendy, twórcy projektu Portu Gdynia

2️3 lipca 1863 r. w Warszawie urodził się inżynier Tadeusz Wenda, twórca projektu i budowniczy Portu Gdynia. 

Ukończył Instytut Korpusu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Początkowo pracował jako budowniczy linii kolejowych, ale w kolejnych latach kierował budową portu w Windawie, rozbudową portu w Rewlu oraz portu Roja w Kurlandii.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości objął stanowisko nadzorcy portów żeglugi śródlądowej Przedsiębiorstwa Robót Publicznych. W 1920 roku zaproponował, by nowy polski port morski zbudować w Gdyni, a następnie opracował projekt budowy portu. Od 1921 do 1930 piastował stanowisko kierownika Zarządu Budowy Portu, od 1931 był kierownikiem Wydziału III Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego, odpowiedzialnym za kwestie inwestycyjne, hydrotechniczne i infrastrukturalne. Po przejściu na emeryturę w 1937 roku i przeprowadzce do podwarszawskiego Komorowa piastował funkcję stałego radcy technicznego Departamentu Morskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu i wydawał opinie w zakresie budownictwa morskiego.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 8 września 1948 roku, został pochowany na warszawskich Powązkach (kwatera 139, rząd 1, miejsce 27).

Jego imieniem nazwano basen i krótkie nabrzeże w gdańskim porcie.

źródło: MGMiŻŚ

Zobacz podobne

Trwa remont ORP „Błyskawica” w Stoczni Wojennej Gdynia

AB

Wycofanie ze służby ORP Burza

AB

„Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”. Niezwykła wystawa w Szczecinie

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie