Polski Portal Morski
Historia

23 lipca rocznica urodzin Tadeusza Wendy, twórcy projektu Portu Gdynia

2️3 lipca 1863 r. w Warszawie urodził się inżynier Tadeusz Wenda, twórca projektu i budowniczy Portu Gdynia. 

Ukończył Instytut Korpusu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Początkowo pracował jako budowniczy linii kolejowych, ale w kolejnych latach kierował budową portu w Windawie, rozbudową portu w Rewlu oraz portu Roja w Kurlandii.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości objął stanowisko nadzorcy portów żeglugi śródlądowej Przedsiębiorstwa Robót Publicznych. W 1920 roku zaproponował, by nowy polski port morski zbudować w Gdyni, a następnie opracował projekt budowy portu. Od 1921 do 1930 piastował stanowisko kierownika Zarządu Budowy Portu, od 1931 był kierownikiem Wydziału III Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego, odpowiedzialnym za kwestie inwestycyjne, hydrotechniczne i infrastrukturalne. Po przejściu na emeryturę w 1937 roku i przeprowadzce do podwarszawskiego Komorowa piastował funkcję stałego radcy technicznego Departamentu Morskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu i wydawał opinie w zakresie budownictwa morskiego.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 8 września 1948 roku, został pochowany na warszawskich Powązkach (kwatera 139, rząd 1, miejsce 27).

Jego imieniem nazwano basen i krótkie nabrzeże w gdańskim porcie.

źródło: MGMiŻŚ

Zobacz podobne

„Mamut” najstarsza w Polsce parowa pogłębiarka

BS

ORP Piorun i Błyskawica walczą pod Ushant

BS

Szwecja rozważa podniesienia rampy dziobowej MS Estonia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie